Ekonomi
17.07.2017 14:40

İLK DÖRT AYIN ÇİMENTO RAKAMLARI AÇIKLANDI

Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB) tarafından 2017 yılının ilk 4 aylık verileri paylaşıldı. Açıklanan rakamlara göre, bu dönemde üretilen çimentonun yaklaşık %12,6’sı ihraç edilirken iç satışlarda %5,3 oranında düşüş yaşandı.


Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği’nin paylaştığı verilere göre, 2017 yılının ilk 4 ayında çimento üretiminde, geçen yılın aynı dönemine oranla %5,9‘iuk bir düşüş yaşandı. Bu dönemde üretilen çimentonun yaklaşık %12,6’sı ihracata konu oldu. Yine 2017 yılı Ocak-Nisan döneminde iç satışlarda %5,3,ihracatta ise %0,3’lük düşüşler gerçekleşti.

 

İhracat umut veriyor

Rakamlara dair değerlendirmede bulunan TÇMB Yönetim Kurulu Başkanı M. Şefik Tüzün;

“2017 yılı ilk 4 aylık döneminde hava koşullarının geçen yılın aynı dönemine nazaran daha sert geçmesi bu düşüşlerin en önemli sebebidir. Bölgesel bazda ise, iç satışlarda Doğu ve G. Doğu Anadolu bölgeleri dışındaki bölgelerde düşüş yaşanmıştır. Ancak ihracatımız umut vericidir. 2017 yılı Nisan ayında 724 bin ton çimento ihracatı gerçekleştirilmiştir. Bunun 130 bin tonu ABD’ye, 113 bin tonu Suriye’ye gönderilmiştir. Çimento sektörü olarak geçen yıl olduğu gibi bu yıl da ülkemize döviz girdisinde önemli rol üstleniyoruz. Ekonominin can damarı olmaya devam ediyoruz ”şeklinde açıklamada bulundu.


 

TURKONFED: Siyasi tansiyon düşerse ekonomik kriz önlenir
Köksal: "Geleceğimiz İçin Nitelikli Çalışanlar Yetiştirmemiz Şart
Bakan Elvan, Eurasia Rail 5'teki Siemens standını ziyaret etti
Doğalgaz faturası nasıl azaltılır?
  • ARAMA