Sektörel
09.06.2017 14:21

Taşınabilir ölçüm cihazıyla hastalıklara tanı koymak artık daha kolay

Sağlık sektörünün geleceğini önemli ölçüde etkileyen medikal cihaz teknolojilerinde yaşanan gelişmeler, sağlık alanında çalışan girişimcileri harekete geçiriyor. Türkiye’nin öncü teknoloji geliştirme merkezlerinden biri olan Yıldız Teknopark Kuluçka Merkezi’nde faaliyet gösteren firmalardan Vivosens’in geliştirdiği taşınabilir ölçüm cihazı sayesinde hastalıklara tanı koymak kolaylaşıyor.


Kurulduğu günden bu yana, ileri teknoloji ve yüksek standartlara sahip çalışmaların hayata geçmesini amaçlayan Türkiye’nin öncü teknoloji geliştirme üslerinden biri olan Yıldız Teknopark, hayata geçirdiği inovatif çalışmalarla sağlık sektörünün geleceğini belirlemeye devam ediyor. Yıldız Teknopark’ın Teknogirişim desteğiyle 2015’te kurulan, taşınabilir tanı teknolojileri geliştiren bir biyoteknoloji firması olarak faaliyet gösteren Vivosens’in geliştirdiği taşınabilir ölçüm cihazı, hastalıkların tanısını zaman ve mekandan bağımsız şekilde laboratuvar kalitesinde sunmayı amaçlıyor.

 

“Taşınabilir tanı teknolojileri geliştiren sınırlı sayıda merkezden biri Yıldız Teknopark”

Taşınabilir ölçüm cihazına ilişkin açıklamalarda bulunan Yıldız Teknopark Genel Müdürü Prof. Dr. Mesut Güner, “Tanı teknolojileri tüm dünyada oldukça popüler bir konu olmakla birlikte, teknolojiyi geliştirmenin zorluğu ve pazara giriş bariyerleri nedeniyle taşınabilir tanı teknolojileri geliştiren firmaların sayısı oldukça az. Firmamız gibi birkaç start-up dışında fazla firmaya rastlanmıyor. Niş pazarlara veya spesifik bir hastalığa odaklanmış tanı geliştiren firmalar var. Bu firmalar da sağlık pazarı ya da bazı epidemiler üzerine özelleşiyor. Yıldız Teknopark olarak; taşınabilir tanı teknolojileri geliştiren sınırlı sayıda merkezlerden biri olmanın gurur verici olduğunu söyleyebilirim” dedi.

 

 

“2017 sonunda ürünümüzü satışa sunmayı hedefliyoruz”

Biyomühendisler, elektrik-elektronik mühendisleri ve tasarımcılardan oluşan 8 kişilik bir ekibe sahip olduklarını ifade eden Vivosens Kurucu Ortağı Miray Tayfun, cihaza ilişkin, “Yerinde tanı yapmayı sağlayan, hızlı taşınabilir bir sistem ve sonuçlarınızı anında görüntülemenizi sağlayacak bir uygulama geliştiriyoruz. Numunenin damlatıldığı striplerimiz, stripleri takarak sonuçları anlamlandıran bir okuyucumuz ve sonuçları akıllı cihazlardan görüntülemenizi sağlayan bir uygulama üzerine odaklanıyoruz. Cihazı şimdilik büyükbaş hayvan çiftliklerinde kullanıma sunarak daha verimli süt alınmasını ve alınan sütlerin kaliteli olmasını amaçlıyoruz. Nihai amacımız ise cihazı insanların kullanımına sunmak. İnsan sağlığının kullanımına sunarken, enfeksiyon hastalıkları, bulaşıcı hastalıklar, bakteri tanıları, vitamin ve kanser testleri üzerine çalışmayı hedefliyoruz. Test çeşitliliği, taşınabilirlik, ölçüm süremizdeki hız ve hassasiyetimiz ile iddialıyız. Yıldız Teknopark Kuluçka Merkezi’ndeki ofisimizde, hem ürünün geliştirilmesi, satışı gibi iş geliştirme konuları üzerine çalışıyor, hem de Ar-Ge sürecimizi gerçekleştiriyoruz. 2017 sonunda ürünümüzü satışa sunmayı hedefliyoruz” dedi.


 

Perakende sektöründe teknolojiyi kucaklayan şirketler kazanacak
Nestlé içecekler grubunda bayrak değişimi
Akfa Holding büyümesini Afrika'da sürdürecek
İngiliz fiyat karşılaştırma devi Admiral Group Türkiye’de
  • ARAMA