Kültür/Sanat
25.05.2017 12:56

İş ve Sanat Dünyası Pera Müzesi’nde Buluştu

Pera Müzesi, baharı karşılayan iki yeni sergiyi kalabalık bir davet eşliğinde tanıttı. Metin ve imge arasındaki çok yönlü ilişkiyi sorgulayan “Çiftdüşün: Çiftgörü” sergisi ile Kosta Rika sanatında önemli bir yer edinen José Sancho’nun heykellerini bir araya getiren “Erotik Doğa” için düzenlenen gece, sanat ve iş dünyasının önde gelen isimlerini bir araya getirdi.


Suna ve İnan Kıraç Vakfı kurucularından İnan Kıraç ile İpek Kıraç Vakfın Kültür ve Sanat İşletmesi Genel Müdürü Özalp Birol’un katılımıyla gerçekleşen davete, iki serginin de tüm sanatçı ve küratörleri eşlik etti. Geceye iş, sanat ve cemiyet hayatının önemli isimlerinden Sunay Akın, Nasuh Mahruki ile genç koleksiyonerler, sanatçılar ve çok sayıda konuk yoğun ilgi gösterdi.

 

Pera Müzesi’nin “Çiftdüşün: Çiftgörü” sergisi, George Orwell’ın 1984 romanında kullandığı “Çiftdüşün” kavramına bir göndermeyle isim buluyor ve güncel sanatçıların metin ve imge arasındaki ilişkiye ışık tutan eserlerinden bir seçki sunuyor. Küratörlüğünü Alistair Hicks’in üstlendiği sergi, 1970 ve 1980’lerde etkin rol oynayan Moskova kavramsalcılarıyla başlıyor ve tüm dünyadan 34 sanatçının yapıtları aracılığıyla metinle imge arasında yeni bir düşünme dengesini gözler önüne seriyor. Sergideki sanatçılar Yuri Albert, Nikita Alexeev, Kader Attia, Sarnath Banerjee, Erik Bulatov, Hera Büyüktaşçıyan, Olga Chernysheva, Aslı Çavuşoğlu, Marilá Dardot, Marcel Dzama, Tracey Emin, Merike Estna, Claire Fontaine, Sandra Gamarra, Duan Jianyu, Ali Kazma, William Kentridge, Waqas Khan, Anselm Kiefer, Galim Madanov & Zauresh Terekbay, Marko Mäetamm, Mónica de Miranda, Ciprian Mureşan, Arkadiy Nasonov, Bruce Nauman, Pavel Pepperstein, Raymond Pettibon, RAQS Media Collective, Thomas Ruff, Nedko Solakov, Erdem Taşdelen, Gavin Turk, Keith Tyson ve Yangjiang Group’dan oluşuyor.

 

 

“José Sancho: Erotik Doğa” sergisi ise Pera Müzesi’nin José Sancho Vakfı iş birliği, Kosta Rika Büyükelçiliği himayesi ve Ekore’nin nakliye sponsorluğunda düzenleniyor. Küratörlüğünü María Enriqueta Guardia-Yglesias’ın üstlendiği sergi, eserlerinin niteliği ve tutarlılığı ile öne çıkan José Sancho’nun (d. 1935), hayvanlar ve kadın bedeni temalarına odaklanan eserlerinden bir seçki sunuyor. José Sancho içselleştirdiği evreni ve yaratıcılığını özgürce yaşadığı doğal dünyayı son derece kişisel bir tarzda ele alıyor.

 

Sergiler, 6 Ağustos tarihine kadar izlenebilir.


 

Dünya Yıldızları BBDSO Sahnesinde
Efsanevi Yunan soprano Nana Mouskouri Zorlu Center PSM'de
FOURinthePOCKET Babylon'u Coşturdu
Sabahattin Ali’den hikâyeler İş Sanat sahnesinde
  • ARAMA