Sektörel
29.08.2016 14:12

Veri kaybı müşteri kaybına neden oluyor

Küçük ve orta ölçekli işletmelerin yüzde 60’ı düzenli veri yedeklemesi yapmıyor. Dış kaynaklı veri kaybında ise her 3 veriden 1’i müşteri bilgileri oluyor. Bu tür bir kayıp, sadece şirketi ve çalışanları olumsuz etkilemekle kalmıyor; müşterileri de ciddi zarara uğratıyor.Özellikle KOBİ’lerin satış, pazarlama ve diğer iş süreçlerini bulut üzerinden kolay ve pratik bir şekilde yönetebilmelerini sağlayan Ofisim.com ise; veri koruma ve güvenlik konularında profesyonel çözümler sunuyor. Şirketler sadece Ofisim.com’a üye olarak verilerine üst düzey güvenlik seviyesinde erişebiliyorlar.


Günümüz iş dünyasında rekabet gün geçtikçe artıyor. Büyüyen rekabet şartları firmaların yeni müşteri almalarını zorlaştırıyor. Bu nedenle şirketlerin var olan müşterilerinden maksimum faydayı sağlamaları büyük önem taşıyor. Müşteri İlişkileri Yönetimini(CRM) en doğru şekilde sürdürmenin yolu ise etkin veri analizi, korunması ve güvenliğinden geçiyor. Tüm kurumlar ve şirketlerin ortak beklentisi; veriye kesintisiz ve kolay şekilde erişmek, güvenli şekilde verilerini depolamak, yedeklemek ve korumak. Aynı zamanda iş sürekliliğini eksiksiz şekilde sağlamak.

 

 

Veri kaybında hacker saldırıları önemli etken

Ülkemizde veri kayıplarından en çok etkilenen sektörlerin başında kamu, enerji ve bilişimin geldiğini söyleyen Ofisim.com CEO’su Serdar Turan, veri kayıplarının önemli bir sebebinin hacker saldırılar olduğunu belirtti. Turan sözlerine şu şekilde devam etti: “Önemli sebeplerden biri de veri yedeklemesinin etkin yapılmaması. Küçük ve orta ölçekli işletmelerin yüzde 60’ı düzenli veri yedeklemesi yapmıyor. Dış kaynaklı veri kaybında ise kaybedilen verinin yüzde 36’sı müşteri bilgileri oluyor.’’

 

 

Verilerini Korumayan Şirketler, Ticari Faaliyetlerini de Kaybetme Riski Taşıyor!

Kurumsal verilerini korumayan şirketlerin, müşteri bilgileri ve finansal verilerini de kaybetme riskiyle karşı karşıya kaldığını belirten Turan, ‘‘Bu tür bir kayıp, sadece şirketi ve çalışanları olumsuz etkilemekle kalmıyor; aynı zamanda müşteri bilgileri ve finansal verilerin de kaybıyla birlikte müşterileri de zarar uğratıyor. Zarar gören verilerin tekrar geri getirilememesi durumunda şirketler, ticari faaliyetlerini sonlandırmaya kadar gidebilecek riskler ile karşı karşıya kalabilirler. Bu nedenle kurumlar iş süreçlerine göre yedekleme sistemleri kurmalı ve günlük olarak kontrollerini yapmalıdır. Kurumlar ve şirketler, bu temel ihtiyaçlar paralelinde, veri depolama çözümlerinde uygun maliyetli, güvenilir, hızlı ve esnek çözümlere odaklanıyorlar ve verilerle baş etmek için maksimum çaba gösteriyorlar’’ dedi.


 

SAP Bankacılık Zirvesinde dijital dönüşüm masaya yatırıldı
Kadir Has Üniversitesi'nden site yönetimi için sertifika programı
Geçici istihdam ile şirketler tatilde de tam kadro çalışıyor
Anavarza Bal, 2013 Anadolu Markaları Ödülü Kazandı
  • ARAMA