Sağlık
15.12.2015 15:01

Doğru fiziksel gelişim bireyin tüm hayatını olumlu etkiler

ERA Bilimsel Gelişim Merkezi’nde çocukların psikomotor gelişimleri için neler yapıldığını anlatan Kurumsal İletişim ve Marka Direktörü Gülçin Aşkın Çetin “Yürüme, dengede durma, zıplama, atlama gibi davranışlar, duyu organları, zihin ve kasların bir arada çalışması ile ortaya çıkar. Özellikle ilkokul yaşında bedensel eğitime önem verilmesi çocukların, hızlı düşünen, özgüvenli ve sosyal bireyler olmalarına, fiziksel olarak harekete geçmeye hazır hissetmelerine yardımcı olur. Bunlar da başarılı bireyler yaratmak için önemli yapıtaşlarıdır” diyor.


Psikomotor beceri gelişimi, çocukların “hareket” gelişimini ifade eder. Psiko-motor gelişim, yaşam boyu devam eden “psiko-motor” becerilerde ortaya çıkan davranışların kontrol altına alınması sürecidir. Çocuğun psikomotor beceri gelişimi süreci olarak tanımlayabileceğimiz bu süreç, aslında öğretmen ve ailelerin aşina olduğu, çocuğun kaba ve ince motor gelişim süreçlerini içine alır. Daha da açık belirtmek gerekirse çocuğun yürüme davranışı, dengede durma, zıplama, atlama, dönme, kalem tutma, yazı yazma, ip geçirme ve yakalama gibi becerileri, bu gelişim ile yakından ilgilidir. Psikomotor beceriler, tüm duyu organları, zihin ve kasların birlikte çalışması ile ortaya çıkan davranışlardır.

 

ERA BGM derslerinde bu davranışların en hızlı olarak geliştiği ilkokul dönemi hedef alınmaktadır. Bu çocukların daha becerikli, pratik ve hızlı düşünen bireyler olmasına; zihinsel olarak fiziksel eylemlere hazır hissetmelerine, dikkat ve odaklanma becerilerine yardım edecek ve özgüvenlerini geliştirecektir. Hedefimiz öğrencimizin sadece bu gün değil tüm hayatları boyunca hızlı düşünüp doğru kararlar alabilen, odaklanabilen, fiziksel eylemlere hazır bireyler olmaları; özgüvenli ve sosyal insanlar olarak yetişmeleridir.


 

Geniz eti problemi okul başarısını etkileyebiliyor
Grip ve soğuk algınlığında gözle teması azaltın
Sigara bel ağrısı yapıyor
Hamilelikte alınan kilolar emzirerek veriliyor
  • ARAMA