Sektörel
10.12.2015 08:07

Evlilik sektörü büyümeye devam ediyor

Her yıl 600.000 çiftin evlendiği Türkiye’de evlilik sektörü, 10 milyar dolarlık bir hacimle 20 farklı iş kolunu ayakta tutuyor. Gelinlikten davetiyeye, mücevherden düğün mekanına kadar 20’nin üzerinde farklı iş kolunu kapsayan sektör, Evlilik Dünyası Evlilik Hazırlıkları Fuarı’nda biraraya geliyor.


Evlenen çift sayısındaki artışın, değişen trendlerin ve sektöre yeni katılan firmaların etkisiyle her geçen yıl daha da büyüyen ve yenilenen fuar, özellikle son on yılda büyük bir ivme kazanarak sektöre de önemli bir katkı sağlamaya devam ediyor.

 

Patika Fuarcılık tarafından düzenlenen Evlilik Dünyası Fuarı, bu yıl 29-31 Ocak 2016 tarihlerinde İstanbul Lütfi Kırdar salonlarında 14. kez düzenlenecek. Sektördeki iş kollarını buluşturan fuar, aynı zamanda çiftlerin düğün ve ev hazırlıkları sırasında ihtiyaç duyabilecekleri tüm kalemleri aynı anda görme imkanı sunuyor. Ziyaretçi sayısını her yıl arttıran fuarda bu yıl da beklenti yüksek. Patika Genel Müdürü Didem Cılga, “Bu yıl 60 binin üzerinde çifte ulaşmayı bekliyoruz” diye konuştu.

 

Evlilik hazırlığı bütçesi minimum 50bin Tl'den başlıyor

Geçtiğimiz yıl Patika Fuarcılık tarafından katılımcı firmalar ile yapılan anket çalışmasına göre çiftlerin düğün ve ev hazırlığı için minimum 50 bin TL’lik bir bütçe ayırması gerektiği ortaya çıktı. Tercihlere göre bu rakam 200 bin TL ve üzerine kadar çıkabiliyor. Fuar çiftlere; davetiyeden nikah şekerine, fotoğraf çekiminden organizasyona kadar pek çok farklı alanda alternatifleri bir arada sunuyor.

Düğün ve ev kurma hazırlığı sürecinde olan çiftler Evlilik Dünyası Fuarı’nda aradıkları tüm materyalleri bir arada bulabilecekler, fiyat karşılaştırması yaparak yeni trendleri görme ve fuara özel kampanyalardan yararlanma imkanını da elde edebilecekler.

 

İstanbul'da evlenecek olan 100 bin çiftin %60'ı bu fuarı ziyaret ediyor

Evlilik Dünyası Fuarı’nın bugüne kadar 450 binden fazla çifte evlilik sürecinde rehberlik ettiğini belirten Patika Fuarcılık Genel Müdürü Didem Cılga, “Sadece düğün hazırlıklarına yönelik firmaları değil, ev kurma sürecinde ihtiyaç duyulabilecek ürün gruplarını ve sektörün yeni firmalarını da ziyaretçilerimizle buluşturuyoruz. 2016 yılında da zengin ürün ve hizmet yelpazesiyle evlenecek çiftlerin hizmetinde olacağız. Hedefimiz 60 bin çifte ulaşmak” diye konuştu.

Fuarın 1 milyar TL'nin üzerinde ticari hacim yarattığına da dikkat çeken Cılga, “Böylelikle sektöre de önemli bir katkı sağlıyoruz” derken, fuarın her yıl ünlü tasarımcıların ürünlerinden oluşan büyük defilelerinin de basından yoğun ilgi gördüğüne değiniyor.

 

Fuara yoğun ilgi

İlk yıl 800 metrekare alanda 38 firmanın katılımıyla organize edilen fuar bu yıl, 8 bin 500 metrekare alanda yaklaşık 120 firmanın katılımıyla kapılarını açacak. Bu firmaların 50 tanesi ise bu yıl fuara ilk kez katılacak. Gerek katılımcı gerekse ziyaretçi anlamında fuara ilgi her geçen yıl daha da büyüyor. İlk yıl 14 bin ziyaretçi çeken fuar, geçen yıl 47 bin 520 ziyaretçiye ulaştı.

 

İtalya'dan da katılımcı var

Bu yıl gerçekleşecek olan Evlilik Dünyası Fuarı’nda; düğün mekanı, gelinlik, fotoğraf ve organizasyon firmalarının ağırlığı hissedilecek. Geçmiş yıllarla karşılaştırıldığında özellikle gelinlik ve mekan firmalarının fuara katılımı bu yıl daha yoğun olacak. Fuara katılan firmalar arasında farklı hizmetleriyle dikkat çekenler de var. İtalya’dan gelen organizasyon firması Sposa Mediterranea bunlardan biri. Şirket ‘İtalya’da Evleniyorum’ konseptiyle yurtdışında evlenmek isteyen çiftlere hitap ediyor. Fuara ilk kez katılan bir başka firma, çiftlerin ev dekorasyonu için alternatifler sunarken ünlü manken Ebru Şancı da kendi tasarımı olan gelinlik ve abiye kıyafetlerini sergileyecek. Ayrıca evlenecek çiftlerin özel günleri için farklı bir konsept hazırlayan bir firma da “dijital anı defteri”ni ziyaretçilerle buluşturacak.

 

“Çiçek konsepti” gelinlerin hayallerine de ilham verecek...

Her yıl farklı temalarla yola çıkan Evlilik Dünyası bu yıl ki teması “çiçek” olacak. Bu yıl dünya modasında trend olarak öne çıkan çiçek teması hayalindeki düğünü gerçekleştirmek isteyen gelin adaylarına da ilham verecek.

Bu nedenle “İçinde Aşk Olan Fuar” olarak anılan Evlilik Dünyası’nın bu yıl ki teması da “Çiçek Gelinler” olarak belirlendi. Hayatlarının en güzel gününü çiçek bahçesine dönüştüren tüm gelinler, önümüzdeki sezonda düğün konseptlerini de çiçek üzerine şekillendirecek. Yeni sezonda dünya modasına yön verenlerin vazgeçilmezi haline dönüşen çiçekler, mutlu günlerinde gelinlerin en romantik anlarının da şahidi olacak. Çiçek bahçesinin birbirinden güzel renklerinin armonisinde dans eden gelinler, sevdiklerinin anılarında da çiçek kokulu bir iz bırakacak. Gelin buketlerinde tercih edilen bin bir renkte çiçek konseptleri, düğünleri de adeta bahar bahçesine dönüştürecek.

Evlilik Dünyası Evlilik Hazırlıkları Fuarı’nın ziyaret etmek isteyenler www.evlilikfuari.comadresinden online davetiye alabilirler.Hyundai Heavy Industries üç boyutlu deneyimi seçti
AGT Ödüle Doymuyor
AnadoluJet Trabzon - Bursa hattını açıyor
Eti'den efsane yatırımı
  • ARAMA