Sağlık
01.12.2015 09:52

Bel ağrısına sırtına dönme

AbbVie’nin öncülüğünde başlatılan ‘’Bel Ağrısına Sırtına Dönme’’ Projesiinflamatuvar bel ağrısıyla ilgili toplumda farkındalık sağlayıp, hastaların doğru hekime, doğru zamanda ulaşmasını ve hastalıkla ilgili erken tanıya giden yolculuğu kısaltmayı hedefliyor.

 

 

 


Üç aydan uzun süren bel ağrıları kronik bel ağrısı olarak adlandırılıyor1,2. Yapılan araştırmalara göre insanların %23’ü kronik bel ağrısı ile hayatını sürdürüyor1. Kronik olan inflamatuvar bel ağrısının teşhisi çoğu zaman gecikiyor3. Bu durum duygusal, fiziksel ve sosyal açıdan insanların yaşamını etkileyebiliyor ve bu etkiler uzun dönemli ya da kalıcı olabiliyor4,5. Tüm bu gerçeklerden yola çıkan global biyofarma şirketi AbbVie, Türkiye Romatoloji Derneği’nin katkıları ile ‘’Bel Ağrısına Sırtını Dönme’’ projesini başlatıyor. ‘’Bel Ağrısına Sırtını Dönme’’ projesi inflamatuvar bel ağrısıyla ilgili toplumda farkındalık yaratıp, hastaların doğru hekime, doğru zamanda ulaşmasını ve hastalıkla ilgili erken tanıya giden yolculuğu kısaltmayı hedefliyor.

 

Bel ağrısı mekanik ve kronik olarak ikiye ayrılıyor6. Mekanik bel ağrısı incinme ya da yaralanmadan kaynaklanarak hızlı gelişebiliyor7,8. Başlangıç yaşı her yaş olabiliyor ve kişilerce zonklama ya da acıma şeklinde tanımlanabiliyor7,8. Kronik olan inflamatuvar bel ağrısı ise çoğunlukla 40 yaş altında görülüyor ve egzersiz ile iyileşebiliyor. 9 Genelde sinsi bir şekilde başlıyor ve ağrı ara ara kalçada hissedilebiliyor9. İnflamatuvar bel ağrısında gece ağrısı kişiyi çoğu zaman sabaha karşı uyandırabiliyor ve uyandıktan sonra 30 dakikadan uzun sabah tutukluğu hissedilebiliyor9.

 

‘’Bel Ağrısına Sırtını Dönme’’ projesi kapsamında ilk olarak Türkiye Romatoloji Derneği’nin katkıları ile www.belagrisinasirtinidonme.com isimli bir portal açıldı.www.belagrisinasirtinidonme.com portalında inflamatuvar bel ağrısı hastaları ve aileleri, bel ağrısıyla ilgili detaylı bilgi alabiliyor. Sitede kronik bel ağrısı nedir, inflamatuvar bel ağrısı nedir, mekanik bel ağrısı nedir ve inflamatuvar bel ağrısıyla yaşam ile ilgili bilgilere ve uzman romatolog videolarına ulaşmak mümkün. Ayrıca 3 aydan uzun süren kronik bel ağrısı olan hastalar, bel ağrılarının inflamatuvar kökenli olma olasılığını ‘’5 Soruda Kendini Test Et’’ bölümündeki kısa test aracılığı ile değerlendirebiliyor.

 

‘’Bel Ağrısına Sırtını Dönme’’ projesi kapsamında öncelikle Sakarya, Adana ve Manisa olmak üzere üç ilde işyeri hekimlerine yönelik olarak ‘’İş Yerinde Bel Ağrısı Yönetimi’’isimli toplantılar düzenlenecek. İşyeri hekimlerini uzman romatologlar ile bir araya getirecek bu önemli toplantılar sonucunda Sakarya’da 14 işyeri, 12 iş yeri hekimi ve 15.000 çalışan; Manisa’da 30 iş yeri, 25 iş yeri hekimi ve 23.000 çalışan; Adana’da ise 25 iş yeri, 25 iş yeri hekimi ve 17.500 çalışan inflamatuvar bel ağrısı konusunda bilgilendirilecek. Toplantılaryıl içinde farklı illerde devam ediyor olacak.

 

Konu hakkında konuşan AbbVie Kurumsal İletişim ve Hasta İlişkileri Direktörü Figen Şamdancı; ‘’AbbVie olarak bizler önde gelen bir biyoteknoloji şirketinin odağını ve tutkusunu, uzun ve yerleşik geçmişe dayanan lider bir ilaç şirketinin uzmanlığı ve yapısı ile birleştirerek, hastaların gereksinimlerini ilaçların da ötesinde karşılamak ve daha sağlıklı bir yaşam sürmelerine yardımcı olmak içinçalışıyoruz. Bu bakış açımızdan yola çıkarak hastaların ve toplumun bilinçlenmesine destek olan, hastalıklar hakkında farkındalık yaratma amacı taşıyan, hastalar ve ailelerinin bilgilenmesini sağlayan projelere her zaman öncelik veriyoruz. ‘’Bel Ağrısına Sırtını Dönme’’ projesi de birçok kişiyi etkileyen inflamatuvar bel ağrısı konusunda gerek toplumu, gerek hastaları gerekse aileleri bilinçlendirmeyi amaçlayan projelerimizden biri. Bu proje kapsamında bize destek veren Türkiye Romatoloji Derneği’ne teşekkür ederiz, dedi.

 

Referanslar

1.Airaksinen O, et al. European Guidelines for the management of chronic nonspecific low back pain. Eur Spine J. 2006; 15:S192-S300 2.

2.Koes BW, van Tulder MW, Thomas S. Diagnosis and treatment of low back pain. BMJ. 2006;332:1430-4

3.Rudwaleit M, Sieper J. Referral strategies for early diagnosis of axial spondyloarthritis. Nat Rev Rheumatol. 2012;8:262-8.

4. Sieper J, et al. Ankylosing spondylitis: an overview. Ann Rheum Dis. 2002;61(Suppl 3):iii8-18.

5. Dagfinrud H, KB, et al. Health status of patients with ankylosing spondylitis: a comparison with the general population. Ann Rheum Dis. 2004;63:1605–1610.

6. Riksman JS, et al. Delineating inflammatory mechanical sub-types of low back pain: a pilot survey of fifty low back pain patients in a chiropractic setting Chiropr Man Therap 2011; 19(1): 5-14

7.National Ankylosing Spondylitis Society (NASS). Differentiating inflammatory and mechanical back pain. 2012.

8.Cohen SP, Argoff CE, Carragee EJ. Management of low back pain. BMJ. 2008;337:a2718.

9.Sieper J, et al. The Assessment of Spondyloarthritis International Society (ASAS) handbook: a guide to assess spondyloarthritis. Ann Rheum Dis 2009;68:ii1–ii44.Sigara bağımlılığından tedavi ile kurtulun
Bypass mı stent mi?
Düzenli cinsel hayat kalp krizi riskini azaltıyor
Kanserle mücadelede tabuları yıkmak gerekiyor
  • ARAMA