Otomotiv
17.09.2015 14:22

Özgür ruhlular için CITROËN CACTUS M

CITROËN, C4 Cactus’un mirasından yükselen “Her yere gidebilir” görünümü ile dikkat çeken renkli ve eğlenceli konsepti Cactus M’i Frankfurt Fuarı’nda tanıttı. CITROËN’in “ eski Méhari modelinden esinlenen konsept; dik ön camı, yükseltilmiş gövdesi, büyük lastikleri çapı ve TPU (termo plastik poliüretan) kaplama Airbump®’larla bezenmiş kapıları ile sportif bir keyif aracı kimliğine vurgu yapıyor.


CITROËN’nin eğlenceli, özgürlük duygusunu yansıtan konsept otomobili CACTUS M her tür arazide kullanıma imkan tanıyan, sportif bir keyif aracı olarak tanımlanan konsept oldukça renkli bir tasarıma sahip. Açık havada konfor arayanlar için tasarlanan CACTUS M konsepti, maceralarda ideal yol arkadaşı olmaya aday. Yenilikçi tasarımı ve teknolojisiyle her türlü hava, yol şartlarında keşfi keyifli kılıyor.

 

Her an yola çıkmaya hazır CACTUS M

Şişkin çamurlukları daha kompakt ve kaslı bir görünüm yaratırken, dik ön cam, yükseltilmiş gövde gibi dikkat çekici özellikler CACTUS M’in sportif keyif aracı kimliğine vurgu yapıyor. CITROËN CACTUS M’in iki uzun kapısı kompakt hatlara vurgu yapıyor. Kapılar, Cactus modelindeki gibi Airbump® olarak tasarlanmış ve TPU (termo-plastik poliüretan) kaplamalarıyla aynı konsept kullanılmış. İlk defa CITROËN tarafından geliştirilen ve isim hakkı alınan Airbump® aracı şehir içinde oluşabilecek ufak darbelerden koruyor. Hem estetik hem de fonksiyonel bu içi hava dolu kapsüller aracı adeta ikinci bir deri gibi kaplıyor. Bu çekici, pratik buluş şehir içi sürüşünü daha rahatlatıcı bir tecrübeye dönüştürüyor.

 

Aktivite ve keyfe odaklı, zeki bir tasarım

Gövdenin yanlarındaki büyük Airbump’lı kapılar, hafiflik hissi ve koruyucu bir dokunuş katarken aynı zamanda aracın imzası haline geliyor. ‘Her yere gidebilir’ yaklaşımını taşıyan bu özel tasarım, efsanevi Méhari’yi akla getiriyor. Kabinin tamamıyla açık olduğu konseptte, CITROËN CACTUS M, tasarımıyla aktiviteyi yaşam tarzına dönüştürürken, merkezine otomotiv deneyimini yerleştiriyor. Açık hava aktivitelerinde kullanılan teknik malzemelerin iç tasarımda yer alması bu yaklaşımın bir göstergesi olarak tanımlanıyor. Sörf dünyasından alınan ilhamla koltuklar dalış kıyafetine benzer bir stilde tasarlanmış; konfor ve suya dayanıklılık açısından da canlı renklerde neopren kumaşla kaplanmış.

CITROËN CACTUS M aynı zamanda modüler bir araç; tavan uzantısı yolcuların sörf tahtası gibi ekipmanlarını bağlamalarını sağlıyor. Her şey konfor ve huzur için tasarlanmış. Araçta ayrıca surfboards ve wakeboards’ların kolay yüklenebilmesi için arkada ayrı bir bölme yer alıyor. CACTUS M’in üzerini örten tente ise aynı zamanda çadır olarak da kullanım şansı veriyor.

 

Her tür arazide rahat kullanım sunuyor

CITROËN CACTUS M’in tasarım amaçlarından biri de bilinen yolların dışına çıkmak, yeni ufuklara açılmak. Hava ve yol koşulları ne olursa olsun, aktivitenin türü ne olursa olsun otomobilde her şey yolculara rahat bir sürüş sunmak için tasarlanmış. CACTUS M, yatağa dönüşebilen modüler kabini ve çadır olabilen tavanıyla özgürlüğü uçlarda yaşamaya izin veriyor. Yenilikçi bir şişirme sistemine sahip bu tavan aynı zamanda yağmurlu havalarda koruma sağlıyor. CITROËN CACTUS M’in dokunmatik ekranı ve Easy Push sistemi gibi günlük kullanıma uygun teknolojileri ise C4 Cactus modelinden geliyor.

 

Boyutlar

Uzunluk: 4,16 m

Genişlik: 1,77 m

Yükseklik: 1,48 m (teyit edilecek)

Aks mesafesi: 2,60 m

 

Yeni nesil otomatik şanzıman

PureTech 110 S&S EAT6 benzinli motor

 

Performans ve yakıt tüketimi

Yakıt tüketimi: 4,8 L/100 km

CO2 emisyonu: 110 g/km

 

Lastikler

Tyres Bridgestone Tall & Narrow 19’’Ford Otosan Mixx Awards Türkiye 2013'te 4 ödüle layık bulundu
Renault Trafic yenileniyor
Audi Tomtom'u seçti
Enerji verimliligi için Taner Yıdız'dan çağrı
  • ARAMA