Yaşam
11.09.2015 07:30

Ofiste yapılan küçük egzersizler büyük fark yaratabilir

The Grand Tarabya Therapia Spa Fitness Antrenörü Zeynep Kapdan, kısa molaların ve düzenli egzersizin önemini vurguluyor, sağlıklı bir ofis yaşamı için egzersiz önerilerini paylaşıyor.


Yazın hareketli günlerinden sonra tekrar ofis hayatına alışmak zor olabilir. Günün büyük bir bölümünü masa başında geçirenler için iş yorgunluğunu atmak çok önemli. Yaşam ve çalışma kalitesini artırmak adına ufak egzersizler büyük önem taşıyor. Başta kilo alımı olmak üzere; sırt, boyun, bel, bilek ağrıları ve kasların hareketsiz kalması ilerde ciddi sorunların habercisi olabilir. The Grand Tarabya Therapia Spa Fitness Antrenörü Zeynep Kapdan, çalışırken kısa molalar vermek gerektiğine ve düzenli egzersizin önemine dikkat çekiyor. Zeynep Kapdan’ın önerdiği egzersizler ile ofis yaşamını sağlıklı hale getirmeye yardımcı oluyor. Sadece ofiste yapılacak egzersizlerin yeterli olmayacağının da altını çizen Zeynep Kapdan; her zaman zinde olmak ve yaşam kalitesini artırmak isteyenlerin profesyonellerden destek almasını öneriyor.

 

Ofisteki hareketsizliğe son veren egzersizler

Boyun egzersizleri: Nefes alıp, başınızı yana döndürüp tekrar nefes vererek nötral (karşıya bakar pozisyona) doğal pozisyona getirin. Başınızı nefes alıp yukarı kaldırıp, nefes vererek çene göğse değecekmiş gibi aşağı indirin. Yine başınızı saat yönünde ve aksi yönde, başı omuzlara değecekmiş gibi döndürün. Bu hareket sırasında normal nefes alıp verin ve her hareketi 5 kez tekrarlayın.

Nefes egzersizleri: Ayakta veya rahat bir pozisyonda bir el karında diğer el göğüs üzerindeyken burundan yavaşça nefes alın ve 4 saniye bekleyin. Ağızdan yavaş yavaş nefes verin. Hareketi 5 kez tekrar edin.

Omuzlar: Omuzları kulaklara yaklaştırır gibi yukarı kaldırın, 3 saniye bu şekilde bekleyin. Omuzları kendi ekseni etrafında arkaya ve aşağı doğru, daha sonra öne ve aşağı doğru döndürün. Otururken ellerinizi başın arkasında birleştirin, dirsekleri iyice geriye alın. Derin bir nefes alıp 30 saniye bekleyin. Nefes verin ve gevşeyin. Bu hareketleri 5 kez tekrarlayın.

Ayak egzersizleri: Otururken ayakları ayak bileklerinden kendi ekseni etrafında çevirin. Her yöne 5 kez tekrarlayın.

El bileği germe: Parmaklar yukarı bakacak şekilde kolları dümdüz öne uzatın. Bir elinizler diğer elin parmaklarını kendinize doğru çekin. 20 saniye bekleyin. Sonra bırakın ve gevşeyin. Aynı hareketi diğer eliniz için yapın. Her iki el için hareketi 5 kez tekrarlayın.


    

Buse Terim evlilikten sonra ilk 'Sedef'li Lezzetler'e konuk oluyor
Bu dünyadaki en güçlü duygu: Anne sevgisi
Doğadan en cömert armağan: yeşil çay
Doğumu Özgürleştiren Eğitmen İstanbul'da
  • ARAMA