Sağlık
11.11.2013 09:44

Şizofrenide erken tanı çok önemli

Antalya Büyükşehir Belediyesi, Aile Söyleşileri kapsamında Prof. Dr. Alp Üçok’u Antalyalılarla buluşturdu. “Şizofreni bir beyin hastalığıdır” diyen Üçok, erken tanının çok önemli olduğunu söyledi.


Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı’nın “Aile Söyleşileri” etkinliği kapsamında AKM Perge Salonu’nda gerçekleştirilen söyleşiye ilgi yoğun oldu.  İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Alp Üçok, Antalyalılara ‘Psikiyatri ve Diğer Bozukluklar’ başlığı altında bilgiler aktardı. Psikozun toplum içinde yanlış algılara sebep olduğunu belirten Üçok, “Hayalle gerçeği değerlendirme yeteneğinin bozulmasına psikoz diyoruz” dedi. Psikoz riskinden şüphelenmelerde insanlar üzerinde en fazla rastlanan bulguları aktaran Üçok, “Sosyal ilişkilerde bozulma, içe kapanma, iş başarısında gerileme,kavgacılık gibi davranış değişiklikleri, zihin karışıklığı durgunluk olarak örnekler verebiliriz” diye konuştu.

ERKEN TANI ÖNEMLİ

Şizofrenin önlenebilir bir hastalık olmadığını belirten Prof. Dr. Alp Üçok, “Şizofreniye bir beyin hastalığı diyebiliriz. Şizofreni hastaları bizlerden daha hassastır” dedi. Hastalık belirtilerinin ‘alevlenme’ ve ‘yatışma’ olarak iki döneme ayrıldığını vurgulayan Alp Üçok, “Şizofreni her yüz kişiden birinin yaşamı boyunca yakalanma riskini taşıdığı ciddi bir psikiyatrik bozukluktur. Hastalıkta erken tanı çok önemlidir” dedi. Hastalığın belirtileri vaka durumlarından örnekler veren Üçok, söyleşi sonunda dinleyicilerin sorularını yanıtladı. 


  

Tansiyona karşı doğal çözüm: Süt
Kanseri yenenler çocuk sahibi olabiliyor
Tembellik yaşlanmayı hızlandırıyor
Renkli gözlüler güneşte daha dikkatli olmalı
  • ARAMA