Sektörel
10.04.2015 12:30

CMC sosyal medya yönetiminde ödüle doymuyor

Çağrı merkezi sektörünün liderlerinden CMC, yenilikçi bir yaklaşımla hayata geçirdiği ve ülkemizde öncülük ettiği sosyal medya alanında başarılarıyla adından söz ettirmeye devam ediyor. Ulusal ve uluslararası arenada sayısız ödüle sahip bulunan CMC, son olarak IDC tarafından da ödüle layık görüldü.


CMC, günümüzün en önemli kanallarından biri olan sosyal medya alanında ödül kazanmaya devam ediyor. IDC Türkiye Insights CIO Awards 2015’te sosyal medya alanındaki çalışmalarıyla En İyi İnovasyon Projesi kategorisinde ödüle layık görülen CMC, 2014 yılında da Contact Center World tarafından dünyadaki en iyi sosyal medya yönetimini yapan çağrı merkezi seçilmişti. CMC’nin Bilgi Teknolojileri Genel Müdür Yardımcısı Meriç Ayçin, “Sosyal medya artık müşteri hizmetlerinin olmazsa olmazı konumunda. Çağrı merkezi sektörüne pek çok alanda öncülük eden CMC olarak, sosyal medya konusunda da yenilikçi yaklaşımımızla fark yaratıyoruz,” dedi.

 

IDC Türkiye Insights CIO Awards 2015’te sosyal medya alanındaki çalışmalarıyla En İyi İnovasyon Projesi kategorisinde ödül kazan CMC’nin Bilgi Teknolojileri Genel Müdür Yardımcısı Meriç Ayçin şunları söyledi: “Sosyal medya bizim önemini çok iyi bildiğimiz ve yıllardır üzerinde hassasiyetle durduğumuz bir alan. Çalışmalarımız yalnızca ülkemizde değil, yurtdışında da sektörümüzdeki en başarılı örnekler olarak gösteriliyor. Müşterilerimiz için bu alanda yarattığımız değerin ödüllendirilmesi ise ayrı bir mutluluk ve gurur kaynağı.”

Müşteri hizmetleri açısından sosyal medyanın markalar için olmazsa olmaz bir konumda bulunduğunun altını çizen Meriç Ayçin, “Markalar için müşterileriyle sosyal medyada doğru iletişim kurabilmek kritik öneme sahip, çünkü bu sayede en hızlı reaksiyonu göstermek ve müşteri memnuniyetini en üst seviyeye çıkarmak mümkün olabiliyor,” dedi. CMC Bilgi Teknolojileri Genel Müdür Yardımcısı Meriç Ayçin sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu hizmeti kanal ve cihaz bağımsız düşünmek gerekir, çünkü bir kısıtlamaya gitmek bazı müşterileri dışarıda bırakmak anlamına gelebilir. Bu nedenle CMC olarak birçok markaya hizmet verdiğimiz bu alanda en yüksek teknolojiyle ve en geniş kapsamda çalışmalar yürütüyor, her kanalda ve her cihaz üzerinde sosyal medya hizmetini markalarımıza sunuyoruz.”

IDC Türkiye Insights CIO Awards 2015’te ödüle layık görülen CMC, geçtiğimiz yıl çağrı merkezi sektörünün uluslararası en prestijli organizasyonu olan Contact Center World tarafından düzenlenen yarışmanın dünya finallerinde “En İyi Sosyal Medya Yönetimi” kategorisinde birincilik ödülünü almış ve ayrıca bu yarışmanın EMEA Bölgesi finallerinde de aynı ödülü kazanmıştı.


  

Aksigorta, Acenteleri ile "Değişimi Yakala"dı
TeknoSA 81 ili Şırnak Cizre ile tamamladı
Çayın başkentinde kaçak çay
Türkiye Network Pazarı'nın potansiyeli çok yüksek
  • ARAMA