Ekonomi
20.03.2015 08:00

Yıldız Holding projeleriyle şirketlerinde su tüketimini 450 milyon litre azalltı

Yıldız Holding şirketlerinde yürütülen 50’nin üzerinde su verimliliği projesi ile 2014 yılı içerisindeki su tüketimi yüzde 5 oranında azaltıldı. 450 milyon litrelik toplam tasarruf  3 milyon kişinin bir günlük su tüketimine denk geliyor.


Kurucusu  Sabri Ülker’in “Topraklarımıza, sularımıza, çevremize sahip çıkmak vatana sahip çıkmaktır” sözüyle hareket eden Yıldız Holding ait olduğu toplumun ihtiyaçlarının farkında olarak, sosyal hayata somut katkılar sağlamaya özen göstererek çalışmalarını sürdürüyor.

Doğal kaynak tüketiminin azaltılmasına yönelik yürütülen çalışmaların bir parçası olarak su verimliliği konusunda 50’nin üzerinde proje bulunduğunu belirten Yıldız Holding Gıda Grubu Başkanı Mehmet Tütüncü, 2014 yılı içerisinde yapılan su tasarrufunun 3 milyon kişinin bir günlük su tüketimine denk geldiğini belirtti.

 

Bursa’nın 1 günlük tüketimine denk düşen tasarruf

Tasarruf projelerinin sürdürülebilirliğine dikkat çeken Tütüncü,  “ 2014 yılı sonunda bir önceki yıla göre üretim tonajlarımızdaki artışa rağmen, toplam su tüketimimizi %5 oranında azaltmayı başardık. Yapılan toplam tasarruf 450 milyon litre olurken bu rakam Bursa ilinin 1 günlük su tüketimine denk geliyor. 2015 yılı içerisinde planladığımız su tasarrufları, atık suların geri kazanımı projelerine verdiğimiz özel önemle beraber daha da fazla olacaktır. Grup olarak ciro artışımız yanında üretim verimliliğine verilen önem ile, birim kaynak kullanımı başına oluşturduğumuz katma değeri her sene yükseltmeye devam ediyoruz.”

  

Daha temiz bir doğa ve sürdürülebilir bir toplum için

Tütüncü Yıldız Holding içinde su tasarrufu konusunda liderlik eden Ak Gıda ve Besler Gıda’nın projeleri ile ilgili de şu bilgileri verdi: “Ak Gıda,  Pamukova Fabrikası’nda 2014 yılı içerisinde hayata geçirilen 22 adet su tasarrufu projesi ile 1 ton süt işlemek için tüketilen su miktarı % 15 oranında azaltıldı.  Gerçekleştirilen projelerin katkısıyla 527.657 kW/sa’lik enerji tasarrufu sağlanırken 263.828 kg CO2 emisyon azaltımı oldu. Besler Gıda,  Kurtköy Fabrikası’nda 2013-2014 yılları içerisinde hayata geçirdiği toplam 10 adet su tasarrufu projesi ile 1 ton bitkisel yağ üretmek için harcanan su miktarını % 45 oranında azalttı.  Toplamda 195.000 ton su doğaya kazandırılırken 128.420 kW/sa’lik enerji tasarrufu sağlandı.”


 

Razi Petrokimya'dan GÜBRETAŞ'a 213,5 milyon TL temettü geliri
Finansbank'tan bedelli askerlik kredisi
Senegalli İş Adamlarından Selva'ya Ziyaret
Mortgage Uzmanı Garanti’ye 2 ödül birden
  • ARAMA