Diğer
07.08.2014 14:29

CHP’li Kaleli'den Türkmen sorusu

CHP Bursa Milletvekili ve Parti Meclis Üyesi Sena Kaleli; Irak’ın Telafer kentinden kaçarak Sincar’a sığınan ve bölgenin IŞİD tarafından ele geçirilmesiyle birlikte, yaklaşık 450 Türkmen ailesinin Zaho – Habur sınır kapısına gelerek Türkiye’den sığınma istediği, ancak kendilerinden pasaport istenmesi ve sığınma talebiyle ilgili net yanıt verilmediği iddialarını Meclis gündemine taşıdı.


Sena Kaleli; IŞİD’in ele geçirdiği Sincar’dan kaçarak Habur sınır kapısına dayanan ve Türkiye’den sığınma talebinde bulunan Türkmenlerin akıbeti ve IŞİD terörüne yönelik hükûmet tarafından izlenen politikayı, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’a sordu.

 

CHP Bursa Milletvekili ve Parti Meclis Üyesi (PM) Sena Kaleli, Haziran ayından bu yana başta Musul olmak üzere, yaşadıkları bölgeleri terk etmek zorunda kalan ve Erbil’e kadar ulaşan Türkmenlerin akıbetinin yanı sıra, IŞİD terörüne yönelik hükûmet tarafından atılan adımlara ilişkin Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’a oldukça önemli sorular yöneltti.

Çoluk – çocuk, kadın – erkek, genç yaşlı demeden ve etnik köken ayırmadan katliamlar gerçekleştiren IŞİD ile ilgili hükûmetin attığı adımlara ilişkin soru önergesi hazırlayan Kaleli, IŞİD’in saldırılara başladığı günden bu yana, kaç Türkmen öldürüldüğünün ve Irak’ta bulunan Türkmen gruplarıyla ailelerine yönelik insani yardım yapılıp yapılmadığının da yanıtlanmasını istedi.

Sena Kaleli’nin Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç tarafından yanıtlanması istemiyle TBMM’ye sunduğu soru önergesinde, şu ifadeler yer alıyor:

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

 

Aşağıda yazılı sorularımın Anayasa’nın 98 ve TBMM İçtüzüğü’nün 96. Maddesi gereğince Başbakan Yardımcısı Sayın Bülent ARINÇ tarafından yazılı olarak yanıtlanması konusunda gereğini arz ederim.

Saygılarımla.

 

                                                                                                      Sena KALELİ

                                                                                                 Bursa Milletvekili

        

 

Irak’ın Telafer kentinden kaçan çok sayıda Türkmen’in sığındığı Sincar’ın, IŞİD’in eline geçmesi üzerine buraya sığınmış bulunan yaklaşık 450 Türkmen ailesinin, Zaho – Habur sınır kapısına gelerek Türkiye’den sığınma istediği, ancak kendilerinden pasaport istendiği ve sığınma talebiyle ilgili net yanıt verilmediği gazetelere yansımıştır.

 

Öte yandan Haziran ayından bu yana başta Musul olmak üzere yaşadıkları bölgeleri terk etmek zorunda kalan ve Erbil’e kadar ulaşan Türkmenler, Türkiye’nin Erbil Başkonsolosluğu’na Türkiye’ye gitmek için resmen başvurduklarını ancak “pasaportunuzla geçebilirsiniz” yanıtı verildiğini ifade etmektedirler. Ayrıca Başkonsolosluk yetkililerinin, IŞİD’in yönetimi ele geçirmesi üzerine kaçan Türkmenlere, “Ya yaşadığınız yere gidin, ya da Bağdat’a gidip pasaport çıkartın. Buradan Irak pasaportu çıkartamazsınız” diyerek taleplere olumsuz yanıt verdiği ifade edilmektedir. Bu bağlamda;

IŞİD’in ele geçirdiği Sincar’dan kaçarak Habur sınır kapısına dayanan ve Türkiye’den sığınma talebinde bulunan Türkmenlerle ilgili hükümetinizce nasıl bir yaklaşım gösterilecektir?

 

Sınırda bulunan ve Türkiye’ye geçmek isteyen 450 Türkmen ailesine neden sığınma hakkı verilmemektedir? Türkmenlerden pasaport istenmesinin gerekçesi nedir?

 

Saddam Hüseyin döneminde can güvenliği nedeniyle ülkemizden sığınma talebinde bulunanlara gösterilen hoşgörü ve yakınlık neden Türkmenlerden esirgenmektedir?

 

IŞİD’in çoluk – çocuk, kadın – erkek, genç yaşlı demeden ve etnik köken ayırmadan uyguladığı şiddet ve katliam karşısında hükümetinizce bugüne kadar hangi adımlar atılmıştır?

 

IŞİD’in Temmuz 2014 tarihi itibarıyla Irak ve Suriye’de öldürdüğü Türkmen sayısı kaçtır? Sınırımıza dayanan Türkmenlerin güvenliğiyle ilgili hangi önlemler alınmıştır?

 

IŞİD’in saldırılara başladığı günden bu yana Irak’ta bulunan Türkmen grupları ve ailelerine hükümetinizce insani yardımda bulunulmuş mudur? Bu yardımların muhteviyatı ve miktarı ne kadardır? Yardımların bir bölümüne Peşmergelerce el konulduğu doğru mudur?

 

Musul’dan kaçan yaklaşık 600 bin Türkmen için Birleşmiş Milletler neden harekete geçmemiş ve bir karar almamıştır? Bu konuda bir girişimde bulunulmuş mudur?

 

Türkiye, bölgede bulunan ve IŞİD terörü karşısında ölümle burun buruna olan insanlar için güvenli bölge sağlamak konusunda neden yeterince baskı kurmamaktadır?

 


 

Boyundan büyük UFO'lar dört mevsim sevdiğinizin yanında
Gözlükte yeni sezon trendleri
Yeni Yıla Özel Cacharel Deneyimi
Sevgililer gününde aşk ve tutkuya dair her şey The Marmara Otelleri'nde
  • ARAMA