Diğer
16.07.2014 15:30

Ekmeleddin İhsanoğlu Alevi kanaat önderleriyle bir araya geldi

Cumhurbaşkanı adayı Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu, Alevi kanaat önderleriyle Ankara’da bir araya gelerek güncel konuları değerlendirdi. 


Toplantılardan ilki Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Serçeşme Cemevi’nde gerçekleşti. Toplantıya dernek yöneticileri ve Hacı Bektaşi Veli postnişini Veliyettin Ulusoy katıldı.

 

İkinci toplantı ise Hacı Bektaşi Veli Anadolu  Kültür Vakfında gerçekleştirildi. Toplantıya vakfın il başkanları ve vakıf başkanı  Ercan Geçmez katıldı.

 

Cumhurbaşkanı adayı Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu söz konusu toplantılarda Türkiye’deki siyasi, dini, etnik kimliklerin bir arada barış içinde yaşamasının ancak demokrasiyle sağlanabileceğini belirterek cumhuriyetin temel nitelikleri konusunda Türkiye’nin geri adım atamayacağını dile getirdi.

 

İhsanoğlu ayrıca, Alevilere yönelik olarak kendisine atfedilen yalan ve iftiraları hatırlatarak bu iftiraların kendisini çok üzdüğünü ve kesinlikle bu tür beyanatları olmadığını ifade etti. Madımak katliamı sonrası, “Allaha şirk koşanlar ateşle cezalandırılır” gibi çirkin beyanatların şahsına atfedilerek kendisinin karalanmak istendiğine dikkat çeken İhsanoğlu, “Mezhepler İslam dininin renkleridir ve bu bir zenginliktir. Bu bakış açısından uzaklaşırsak din, birleştirici ve düzenleyici bir unsur olmaktan çıkıp, ayrıştırıcı bir unsur haline gelir“ dedi.

 

Alevi kanaat önderleri ise Alevilerin yaşadığı sorunları ve ideal bir cumhurbaşkanından bekledikleri özellikleri anlattılar. İnanç ve örgütlenme özgürlüğüne saygı, hukukun üstünlüğü ilkesinin gözetilmesi, devlet eğitim kurumlarında ırkçı-dinci zorlamalarla çarpıtılmamış müfredat eksikliği gibi sıkıntılarını dile getiren kanaat önderleri Türkiye Cumhuriyeti cumhurbaşkanının modern demokrasinin kurulması ve ülke bütünlüğünün korunması doğrultusunda hizmet vermesi gereğinin altını çizdiler.

 

Toplantılarda, Alevi-Bektaşi toplumunun bu ilkeleri savunacak ve bu doğrultuda hizmet verecek adaya oy vereceği yönünde duyulan inanç da kanaat önderleri tarafından vurgulandı.  Ceylan İnsel'in Little Black Devil T-Shirtleriyle İçinizdeki Şeytana Kulak Verin
Twigy ile Fiyonk Atın
Futbol aşkı Gilllette ürünlerinde
Le Meridien İstanbul Etiler'de ışıltılı saatler
  • ARAMA