Kültür/Sanat
10.07.2014 08:00

"Cosmos: Bir Uzay Serüveni" Nat Geo tarihinin en çok izlenen belgeseli

Ann Druyan'ın yapımcı ve yazarlığını üstlendiği, Seth MacFarlane'nin yapımcı olarak yer aldığı, ödüllü astrofizikçi Neil deGrasse Tyson tarafından sunulan ve Türkiye'de Haluk Bilginer'in seslendirdiği "Cosmos: Bir Uzay Serüveni" belgesel serisi tüm dünyada 135 milyon kişi tarafından izlenerek Nat Geo tarihinin en çok izlenen belgeseli oldu!


 Fox International Channels (FIC) ve National Geographic Channels International (NGCI) bugün Ann Druyan'ın yapımcı ve yazarlığını üstlenmenin yanı sıra yönetmen koltuğuna da oturduğu, Seth MacFarlane'nin (Family Guy, Ted) yapımcı olarak yer aldığı 13 bölümlük "Cosmos: Bir Uzay Serüveni” belgesel serisinin tüm dünyada 135 milyon kişi tarafından izlendiğini duyurdu. Ödüllü astrofizikçi Dr. Neil deGrasse Tyson’ın sunduğu ve Türkiye’de Haluk Bilginer tarafından seslendirilen, 180 ülkede 90 Nat Geo kanalında ve 125 ülkede 120 Fox kanalında ekrana gelen “Cosmos: Bir Uzay Serüveni" bugüne kadar ekrana gelen tüm belgesel serileri arasında en fazla izleyiciye ulaşan belgesel oldu!

Global olarak Nat Geo kanalında 90 milyon izleyiciye ulaşırken, Amerika’da Fox ve Nat Geo kanallarında 45 milyondan fazla izleyiciye ulaştı. 180 ülkede, 90 Nat Geo kanalında ve 125 ülkede 120 Fox kanalında yayınlanan Cosmos: Bir Uzay Serüveni, bir televizyon dizisi olarak bugüne kadar ki tüm prömiyerleri geride bırakarak en fazla izleyiciye ulaşan belgesel serisi oldu.

Birleşik yayın akışı yöntemlerini bir araya getiren yaklaşımların yanı sıra kapsamlı iletişim planları, pazarlama ve dijital stratejileriyle Cosmos: Bir Uzay Serüveni büyük bir başarı yakaladı. Birçok uluslararası Nat Geo kanalında beklenenden çok daha büyük performans gösteren Cosmos, Avustralya, Kolombiya, Hırvatistan, İtalya, Kore, Hollanda, Norveç, Portekiz, İspanya ve İngiltere’de prime time ve günlük yayınlarda 3 basamaklı rakamlara ulaştı.

NGCI ve FIC CEO’su Ward Platt şöyle konuştu: “Cosmos, NGCI için olağanüstü bir gezinti oldu. Orijinal belgesel serisinin yayınlanmasından 30 yıl sonra bu konuda yeni bir ruh oluşturma yolunda unutulmaz bir yolculuk oldu. Tüm dünyadan evreni ve kendi varoluşunu merak eden izleyicilere ilham verici bir yol sundu.”

NGCI, Cosmos’un yayınlandığı 3 ay boyunca sosyal medyada da belirgin bir büyüme gösterdi. Cosmos’un prömiyer yaptığı Mart ayında kanalın Facebook ağında %14 oranında bir artış belirlendi. Devam eden Nisan ve Mayıs aylarında ise artış %14 ve %15 oranında devam etti. Hindistan, Güneydoğu Asya ve Kore’de Nat Geo resmi Facebook sayfaları Mart ayından Mayıs ayına kadar iki katı arttı.

Cosmos, tüm dünyadaki profesyonel eleştirmenlerden oldukça olumlu yorum aldı ve Critics’ Choice Awards’da “En İyi Reality Programı” ve “En İyi Sunucu” olmak üzere 2 dalda ödül aldı.Deezer'ın Konuk Editörü "Ceza" İle Kesintisiz Müzik Keşfi
İstanbul Şehir Üniversitesi'nde 'Son Tophaneli' fotoğraf sergisi
Bilişim uzmanları geçen yıl en çok bu kitapları okudu
DJ Tarkan ile Ritminiz Artsın
  • ARAMA