Teknoloji
02.07.2014 11:30

İşletmelerin %12'si hedefli saldırıyla karşılaşıyor

27 ülkede yaklaşık 4.000 BT yöneticisiyle yapılan bir anket kapsamında Kaspersky Lab, hedefli saldırıların yıldan yıla yükselişte olduğunu ortaya çıkardı ve en çok hedef alınan iş sektörlerini belirledi.


2012 ve 2013 yıllarında hedefli bir saldırı rapor eden bütün işletmelerin ortalama oranı %9 iken bu oran 2013 yılında %12'ye yükseldi. Türkiye’de ise saldırılarda artış var. 2012 yılında katılımcıların %8’i saldırıya maruz kalmışken, 2013 ve 2014 yıllarında bu oran %18 ve %19’a çıktı.

 

Dünya çapında Devlet ve Savunma sektöründeki kuruluşların %18'i geçtiğimiz 12 ay içerisinde en az bir hedefli saldırıya uğradığını rapor etti. Devlet ve Savunma sektöründe rapor edilen hedefli saldırıların oranı, bu yılın anketinde rapor edilen en yüksek oran olurken bütün iş sektörlerinde rapor edilen %12'lik küresel ortalamada dikkate değer bir artış görüldü.

 

Bütün iş sektörlerindeki verilere bakıldığında, hedefli saldırıla sadece Devlet ve Savunma endüstrisiyle sınırlı değil. İşletmelerin %17'sinin hedefli saldırı rapor ettiği, Telekomünikasyon endüstrisi ve geçtiğimiz yıl içinde %16 oranında hedefli saldırı rapor eden Finansal Hizmetler ile Taşımacılık ve Lojistik sektörleri de dahil olmak üzere diğer iş alanları da hedefli saldırıların darbesini normalin üzerinde bir oranda hissetti.

 

B2B International’ın ortaklığıyla yapılan 2014 BT Güvenlik Riskleri özeti raporunda, çeşitli sektörlerde hizmet veren işletmelerin en çok karşılaştığı dahili ve harici güvenlik risklerinin yanı sıra bir BT güvenliği tehdidi sonucu oluşan maliyetleri, bu saldırıların sonucunda en çok kaybedilen veri türlerini ve çok daha fazlası yayınlandı.


 

Kaspersky Lab Maske'ye meydan okuyor
PlayStation® 4, 13 Aralık'ta kliksa.com'da
Maaşını sanal para ile alan ilk Türk
Yerli uydu ocak 2019’da bitecek
  • ARAMA