Kültür/Sanat
27.11.2013 13:36

Bu Ülke İlk Kez Katılıyor

Bugüne kadar Türkiye’de yapılmış uluslararası güzellik yarışmalarına, Jamaica ilk kez katılıyor. 28 ülkenin kraliçelerine ev sahipliği yapan Miss Eurovision güzellik yarışması dünya güzelini seçmek için gün sayıyor.


Mitolojik dönemden başlayıp günümüze kadar gelen güzellik yarışmalarının tarihçesinin anlatılacağı Güzelliğin Evrimi konseptli Miss Eurovision Güzellik yarışmanın uluslararası finali 29 Kasım Cuma WOW Convention Center’da yapılıyor.

Yapılan basın toplantısı ile Türkiye’ye gelen birbirinden iddialı güzeller ve organizasyon yöneticileri yarışma hakkında bilgi verdi. 28 ülkenin katılacağı güzellik yarışmasında beyaz ve elma olmak üzere iki tema bulunduğu belirtildi. Beyaz saflığı ve masumiyeti temsil ediyor, elmanın ise insanoğlunun dünyada ki varlığının sebebini, mitolojideki ilk güzellik yarışmasında başrolde olduğu, yer çekiminin elma ile keşfedildiği ve masallara konu olduğu vurgulandı. Yarışmada ilk güzellik yarışmasından günümüze kadar dünyada moda olmuş müzik ve öğeler sunuluyor.

Genel Sanat Yönetmeni Levent Yılmayan; Ottoman Teatral Dans Topluluğu’nun dönemsel danslarla güzellik yarışmalarının tarihsel sürecini izleyiciye aktaracaklarını söylüyor. Güzellik yarışması olduğunu unutmadan özel dans ve aktivasyonlarla bir solukta izlenecek sanatsal şölen hazırladıklarını belirtiyor. Özel bir konsept ile hazırlanan yarışma için koreograf çalışmalarına başlayan, bugüne kadar uluslararası birçok yarışmaya imza atmış Koreograf Ferhan Aral, sektörel olarak birbirine benzer yarışmalardan sıkıldıklarını, farklı ve güzel bir yarışma hazırladıklarını dile getiriyor.

Hangi Ülkeler Katılıyor?

Yarışmaya, Meksika, İspanya, Hollanda, İrlanda, Slovakya, Romanya, Bosna Hersek, Belçika, Hungary, İskoçya, Moldova, Azerbeycan, Sırbistan, Tunus, Gürcistan, Çek Cumhuriyeti, İngiltere, Slovenya, Hırvatistan, Polonya, Kazakistan, Jamaika, Estonya, Makedonya, Türkiye, İtalya, Rusya, Montegro

Ülke temsilcisi kraliçeler, İstanbul’un tarihi güzelliklerini görmek için kültür turları düzenleniyor, eğlence hayatına katılarak gönüllerince coşuyorlar. 

Oylama Nasıl Yapılacak?

Jüri oylarının kapalı zarfla değil, kameraların izleyicilerin önünde noter onayı ile verilecek ve verilen oylar led ekranda görülebilecek. Türkiye’de hazırlanan ve dünyada bir ilk olan, Transparent Voting System (TVS) Şeffaf Oylama Sistemi Miss Eurovision güzellik yarışmasının uluslararası finalinde kullanılacak.DOKUNMA sergisi için son 4 gün
Akbank Sanat'tan çocuklara 23 Nisan etkinlikleri
Kitap dünyasında bu haftanın öne çıkanları
The Chainsmokers’dan yeni single
  • ARAMA