Sektörel
09.06.2014 11:21

Türkiye Medikal turizm cenneti oldu

Sağlık turizmini teşvik edici politikalara paralel olarak Türkiye’ye gelen yabancı hasta sayısı hızla artıyor.


Hastaların öncelikli sağlık hizmeti alımı ise göz tedavileri, onkoloji, tüp bebek, saç ekimi ve estetik uygulamaları oluyor. Saç ekimi ve estetik uygulamalar konusunda ise Türkiye uygun maliyetinin yanı sıra operasyon sonrası tatil olanakları sunması nedeniyle de yabancılar için bir çekim merkezi haline geliyor.

 

Batıda bekleme süresi uzun, hizmetler pahalı

Batı ülkelerinde hasta bekleme süresinin uzun olması, sağlık hizmetlerinin pahalı olması ve sigorta kapsamlarının daralmasının bu alanda Türkiye’yi cazip bir konuma taşıdığını belirten Estecenter kurucu ortağı İbrahim Çevik; “Sağlık turizmi kapsamında estetik operasyonlar için Avrupa’dan, Almanya, Hollanda, Avusturya, Belçika, Fransa gibi ülkelerden Ortadoğu’dan ise; Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan, Kuveyt, Kuzey Irak ve Libya’dan hasta gelmektedir.  2000 yılında saç ekimi konusunda hizmet vermeye başlayan Estehair’in, Ortadoğu ve Avrupa ülkelerinden gelen talepler doğrultusunda estetik cerrahi alanında yeni bir yatırıma imza attığını belirten Çevik “Estecenter Cerrahi Tıp Merkezi adıyla saç ekiminin yanı sıra estetik cerrahi alanında da hizmet verecek olan merkez, Türkiye’deki ihtiyacın yanı sıra Avrupa ve Ortadoğu’dan gelecek hastalara da tam kapsamlı hizmet sunacak” dedi. 

 

Türkiye her anlamda avantajlı

Son on yılda Türkiye’nin teknik ve teknolojik alt yapı konusunda Avrupa ve ABD ile aynı çalışmaları uygulamakta olduğunu, buna Türk insanının yetenek ve deneyiminin de eklenmesiyle çok başarılı sonuçlar ortaya çıktığını belirten Çevik “ Ayrıca en önemli faktörlerden bir tanesi uygulanan tedavinin maliyetlerinin Avrupa ve ABD ile kıyaslanamayacak kadar ekonomik olması. Bu konu ile ilgili örnek vermek gerekirse; Türkiye de bir saç ekimi operasyonu ortalama 5 bin TL’dir. Avrupa da 10 bin Euro, ABD’de 30 bin dolar, Dubai’de ise aynı uygulama 20 bin dolar civarında. Tabi ki bu durumda yabancılar kendi ülkelerinde bu tarz operasyonları olmaktansa Türkiye de tedavilerini olmakla kalmayıp ayrıca tatillerini de yapabiliyorlar“dedi. 

 

Hedef kök hücre laboratuvarı

Mevcut kapasitelerini dört kat arttırdıklarını belirten Çevik gelecek yıllara yönelik hedefleri konusunda da “Biz Estecenter olarak akademik kadromuzla Türkiye de estetik alanında bir dünya markası olmayı planlıyoruz. Dünya da ki kongreleri ve estetik alanında ki gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Özellikle saç ekimi alanında çok iddialıyız ve ciddi araştırmalar içerisindeyiz. İlerleyen süreçte kök hücre laboratuvarı oluşturmayı planlıyoruz. Saç ekimi alanında bir üniversite ile anlaşıp akademik bir bölüm oluşturmakta planlarımız içerisinde Türkiye de bu konuda bir eğitim bölümünün olmaması sonucu günümüz şartlarında herkes saç ekimi operasyonu yapmaktadır. Bu durum istenmeyen sonuçları da beraberinde getiriyor.”

Amaçlarının sadece Türkiye geneline değil dünyanın farklı ülkelerine de hizmet götürmek olduğunu vurgulan Çevik, “Türkiye konumu ve mevcut durumu gereği bir cazibe merkezi halinde, yurt dışından gelen hastalara sağlık alanında sunduğumuz başarılı uygulamaların yanında sosyal olarak farklı olanaklarda sunabiliyoruz. Bu durum ülkemize gelebilen hastalar için geçerli. Uzun vadede ülkemize gelemeyecek hastalar için yurt dışında farklı yatırımlar da planlarımız içerisinde.

 Sanofi Grubu'nda atama
Ağaoğlu Şirketler Grubu CEO'su Hasan Rahvalı Açıklaması
Pegasus yurt içinde 39,99 TL'den başlayan fiyatlarla uçuruyor
Finansal Planlama Standartları Kurulu'nun 26. üyesi Türkiye oldu
  • ARAMA