Teknoloji
29.05.2014 08:30

Güvenli e-ticaret'in çözümü hazır

Cardtek Group şirketlerinden CordisNetwork’ün e-ticaret ile ilgili geliştirdiği yeni ürünler hem e-ticarete olan güveni, hem de e-ticaretin pazardaki payını artıracak.


Günümüzde e-ticaret her yıl yüzde 30 – 40 aralığında büyüyen ve gelişen bir sektör olmasına rağmen toplam ticaret içindeki payı hala oldukça düşük. Bunun da en büyük nedenlerinden biri e-ticarete olan güvensizlik. Ayrıca regüle edilmemiş pazarın da büyümesi oldukça zor. 2013 Haziran’da çıkarılan 6493 sayılı yasa ile tüm e-ticaret firmalarının uymaları gereken kuralları belirlendi ve tümüne de 2014 Haziran ayına kadar bu kanunun getirdiği yükümlülüklere uymak için zaman tanındı. Bu yasaya belirlenmiş regülasyonlara uymayan firmalara ciddi yaptırımlar da geliyor.

Cardtek Group şirketlerinden CordisNetwork, bu yasanın firmalara getirdiği yükümlülüklerle ilgili çözümler geliştirerek e-ticaret firmalarına bu konuda yardımcı olmayı amaçlıyor. Cordis4NET adı verilen ürün ailesi ile alışveriş yapana, e-ticaret firmasına, ödemeye aracılık eden PSP firmalarına, bankaya ve kamuya seslenen çözümler sunuluyor.  

 

Banka kadar güvenli,  fazla yatırım yapmadan E-ticaret

Yeni yasayla, e-ticaret firmalarının güvenlik, veri depolama ve benzeri birçok işlemini çok daha hesaplı yapacaklarını ve firmaların bu konuda herhangi bir endişeye kapılmalarının yersiz olduğunu belirten CordisNetwork Genel Müdürü İbrahim Durak; “Türkiye’de özellikle e-ticaret alanında faaliyet gösteren kurumları dikkate alırsak, bu kurumların gerek PCI-DSS, gerek MasterCard ve VISA kurallarına göre tabi oldukları pek çok denetim ve sertifikasyon süreci bulunuyor. Fakat, gerekli yasal düzenlemeler olmaması nedeniyle bu denetim ve sertifikasyonları tam olarak yerine getirmeyen kuruluşlar vardı. Artık e-ticarette bu şekilde iş yapma şansı kalmayacak. Zira kanun ve kanunun mevzuatı bunun kurallarını net bir şekilde belirledi. En önemlisi de artık bu kuralların denetim mekanizmaları da kanun ile belirlenmiş durumda. İşte bu noktada mevcut alışkanlıklar sebebi ile zorlanacak çok kurum olacaktır. E- ticaret şirketlerinde yaşanmasa da, bu alanda hizmet sağlayan kurumlarda önemli değişiklikler olabilir. E-ticaret firmalarına tavsiyemiz, bu konuda hizmet aldıkları kurumları veya kendi içlerinde geliştirdikleri mevcut tüm ödeme ile ilgili servisleri hatta kodları ciddi anlamda sorgulamaları yönündedir. CordisNetwork “One-Click Secure Store” ile tüm hassas verilerin saklanması, işlenmesi ve transferini firmalar adına yasada belirlenen şekilde sağlıyor. Böylece kullanıcı da güvenli bir şekilde alışveriş yapabiliyor ve her bağlandığında kart bilgilerini girip girmemeyi düşünmek yerine güvenli bir şekilde tek tuş ile alışverişini tamamlıyor. İlk başta mevcut oyuncular açısından ek zorluklar ve yükümlülükler gibi görünse de zaman içinde sektörün hak ettiği yere gelmesi için gerekli olan sağlam temellerin atılması sağlanacaktır” dedi.

 

E-Ticarette kart bilgileri güvenliği ve gizliliği artacak

Firmalara yönelik olarak geliştirilen “Fraud Management” ile firmalar korunuyor. Bu ürün ile firmalar, daha önce başlarına gelen veya gelebilecek  olayların senaryolarını CordisNetwork’e anlatıyorlar. CordisNetwork sisteme  tanımladığı senaryo tanımları ile, sistemin  ne tür problemlerle karşılaşıldığında satışı durdurması gerektiğinden, oluşabilecek her türlü sahtekarlık uyarısına kadar sistemi tanımlayarak  firmaların herhangi bir sahtekarlıkla karşılaşmasının önüne geçiyor. Payment Gateway çözümü ile de Cordis doğrudan satılan malın bedelini bankadan tahsil ederek müşteriye yapılan  satışın ödeme hizmetlerine aracılık hizmeti gerçekleştiriyor. Ödeme hizmeti beraberinde tekrarlanan düzenli ödemeleri, taksit ve puan gibi ek işlem türlerini de destekliyor. Daha önceden bu tür işlemler için firmalar bir yazılım geliştirmek zorundayken CordisNetwork’ün geliştirdiği sistemle güvenli, lisanslı ve yeni yasaya uygun olarak işlemlerini gerçekleştirebilecekler. 

 

  

Trend Micro Internet Security AV-Test'in en iyisi oldu
6 milyar mobil cihaz 2019 yılına kadar WebRTC'yi destekleyecek
Mobil Dünya Kongresi'nde LG yeni ürünleriyle göz doldurdu
Deloitte Teknoloji Fast50 Türkiye 2013 Programı'nın Lideri "1001 Teknoloji" Oldu
  • ARAMA