Ekonomi
29.04.2014 15:01

İş Bankası'ndan kadın girişimcilere dev destek

Türkiye İş Bankası, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ile imzaladığı kredi protokolü çerçevesinde 2013 yılında edindiği fonun 25 milyon euro’luk kısmını kadın girişimcilere ayırdı.


Nakdi ticari kredi bakiyesi ile sektördeki lider konumunu koruyan İş Bankası,  kadın girişimcilere verdiği desteği, EBRD ile imzaladığı kredi protokolü çerçevesinde genişletme kararı aldı. Bu kapsamda, sektör ayrımı yapılmaksızın, gerçek kişi kadın tacirler ve %51 hissesi kadın ortağa ait veya üst düzey yönetici pozisyonlarından en az bir tanesi kadın yöneticiden oluşan ve en az %20 kadın ortaklığı bulunan tüzel firma kadın işletmelere yatırım ve işletme finansmanında kullanılmak üzere 2 milyon euro’ya kadar kredi kullanma imkânı sağlanıyor.

İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Suat İnce, krediyle ilgili açıklamasında “Ülkemizdeki Kadın Girişimcilere hali hazırda kullandırdığımız kredileri EBRD’den aldığımız destekle sürdürerek uygun finansmanla kredi kullanma fırsatı sağladık. Böylece, kadın esnafımıza ve çoğunluk hissesi kadın ortakta bulunan firmalara cazip faiz oranlı kredi sunmayı, kadınların ekonomiye aktif katılımını desteklemeyi amaçlıyoruz. İş Bankası olarak, kadın işletmecilerimizi şubelerimize bekliyoruz” dedi.


 

AVM Ciro endeksi Mart 2015'te yüzde 13,6 arttı
Bağlantı ekonomisi 2020'de 90 trilyon dolar hacme erişecek
Türkiye'nin 2023 İslami Bankacılık hedefi 180 milyar dolar
DenizBank'tan 1 Milyar Dolarlık Sendikasyon Kredisi
  • ARAMA