Sağlık
20.11.2013 12:05

"Aldıkları nefes yetmiyor" / BASIN BÜLTENİ

Halk dilinde kronik bronşit olarak da bilinen KOAH’ın (Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı), Türkiye'de üçüncü ölüm nedeni olduğu ortaya çıktı. 20 Kasım Dünya KOAH Günü için konuşan Türkiye Yeşilay Cemiyeti Başkanı Prof. Dr. M. İhsan Karaman KOAH'ın en önemli nedeninin sigara bağımlılığından kaynaklandığını belirtti.

Sigara bağımlılığı Türkiye nüfusunun üçte birini tehdit ediyor. Türkiye'de üçüncü ölüm nedeni olan KOAH’ın en önemli nedeni sigara ama kullanıcıların çoğu bu hastalığın hakkında yeterince bilgi sahibi değil. KOAH teşhisi konulan kişilerin büyük çoğunluğu halen sigara içen veya çok uzun süre sigara içmiş ve bırakmış kişilerden oluşuyor. Sigara dumanı ile nefes borularına, hava keseciklerine zararlı gazlar ve maddeler doluyor. Yıllar geçtikçe bu zararlı gaz ve maddelerin bronşların ve hava keseciklerinin yapısını bozuyor.

Türkiye Yeşilay Cemiyeti Başkanı Prof. Dr. M. İhsan Karaman yaptığı açıklamada KOAH’ın sigara sebepli ve ölümcül bir hastalık olduğunun altını çizerek; “KOAH başlayan bir hastada sigarayı bıraktıktan sonra bile bozuklukların tamamen kaybolması söz konusu değil. Hastalığın özellikle son evrelerinde hastalar yeterli oksijen alamıyor, aldıkları nefes onlara yetmiyor, adeta kendi nefeslerinde boğuluyorlar. Sigarayı bırakmak kişilerin bu hastalığa yakalanma riskini azaltıyor. Ama 40 sene boyunca günde iki paket sigara içen birinin tüm risklerden arındığına inanmak maalesef mümkün değil” dedi.

Türkiye nüfusunun yaklaşık üçte birinin sigara içicisi olduğu tahmin ediliyor. Dünya Sağlık Örgütü (WHO/DSÖ) dünyada en büyük sağlık sorununun sigara olduğunu ilan etti. Dünya Sağlık Örgütü’nün istatistiklerine göre 'sigara içmek' dünya çapında bir problem ve bunun yanında tahminen her 3 yetişkinden biri sigara kullanıyor. Sigara içme, akciğer kanserinin oluşumunda en önemli faktör olarak bildiriliyor. Sebep olduğu diğer kanserler, kalp-damar ve solunum hastalıklarıyla birlikte her yıl yaklaşık 6 milyon kişi sigara sebebiyle hayatını kaybediyor.


 

Alzheimer Derneği alzheimerdan korunmak için dikkat çekiyor
Bel fıtığı tedavisinde 2 bin yıllık yöntem
Karaciğer sağlığını önemseyin
Yüksek tansiyon böbrekleri tehdit ediyor
  • ARAMA