Teknoloji
20.03.2014 15:00

Kaspersky Lab'in uygulama kontrol teknolojisi birinci

Kaspersky Lab’in kurumsal kullanıcılara yönelik çözümü Kaspersky Endpoint Security for Business, bağımsız test kuruluşu AV-TEST laboratuvarı tarafından gerçekleştirilen 2013 yılı değerlendirme testlerinde en yüksek puanı aldı. Testlerde, işletmelere sunulan farklı uygulama kontrol araçlarının verimlilikleri değerlendirildi. 


Uygulama Kontrolü, sistemde yalnızca güvenilir ve yasal uygulamaların yürütülmesine olanak tanıyarak bilgi güvenliğini yasalara aykırı, işle ilgili olmayan veya zararlı programları engelleyerek sağlayan aşamalı bir yöntem. Uygulamaların yasalara uygunluğu, geliştirici tarafından düzenli olarak güncellenen "dinamik beyaz listeler" ile belirleniyor ve bunlara ayrıca yönetici tarafından oluşturulan güvenilir uygulama listeleri de eklenebiliyor.

 

Zararlı programların büyük çoğunluğunun "beyaz listede" yer almadığı sürece çalıştırılmamasını sağlayan uygulama kontrol araçlarının kullanımı, sistemin güvenlik seviyesini önemli ölçüde artırıyor. Ayrıca bu teknoloji, bir yandan teknik destek maliyetlerini azaltarak BT altyapısının güvenilirliğini fazlasıyla artırırken, diğer yandan da verimsiz uygulamaların devreye alınmasını ortadan kaldırarak çalışanların üretkenliğini artırmaya yardımcı oluyor. Esnek izleme araçları, ilave bakım masraflarını azaltarak sistem durumu üzerinde etkili denetimi olanaklı kılıyor.

 

Uygulama kontrolü, açıklardan yararlanma amaçlı kodlar üzerinden saldırıya uğrayan yasal yazılımları tespit etme amacının yanı sıra yasaklanmış programların yer aldığı veri tabanlarında bulunmasalar bile potansiyel olarak tehlikeli görülen uygulamaları engellemek amacıyla bir koruma çözümü sağlıyor. En güncel anti-virüs teknolojileri ile birlikte uygulama kontrolü, şirketlerin ağ altyapısı için maksimum koruma sağlıyor.

 

Ugulama kontrolünün biçimlendirilmesi ve uygulanmasından, koruma durumunun izlenmesi ve ağ bilgisayarları üzerindeki tehditlerin engellenmesine kadar BT altyapısı içindeki çalışmalarının tüm aşamalarını değerlendiren AV-TEST uzmanları, Kaspersky Lab çözümünün sıra dışı kullanım kolaylığına dikkat çekti. Uygulama, rakip firmalar tarafından sunulmayan bazı farklı yönetici fonksiyonları ve yüksek kontrol esnekliği sağlarken uygulamadan maksimum fayda elde etmek için minimum eğitim yeterli oluyor.

 

Siber saldırıların, kurumlara ve kurumların itibarına ciddi zarar verebilmesinden dolayı ağ altyapılarının güvenilir korumaya ihtiyaç duyduğunu vurgulayan Kaspersky Lab, Ürün ve Teknoloji Bilgileri Bölüm Başkanı Vladimir Zapolyansky, “Sahip olduğumuz teknoloji kaynağı bilinmeyen zararlı yazılımların kullanıldığı siber saldırı risklerini önemli ölçüde azaltarak kurumsal ağ üzerindeki uygulamaları esnek bir şekilde kontrol edebiliyor. Biçimlendirme prosedürü, uygulama maliyetleri düşürülerek ve düzenli işletme süreçlerinin etkilenmemesi sağlanarak mümkün olabildiğince otomatikleştirildi" dedi.

 

Kaspersky Lab'in uygulama kontrolü alanındaki gelişimlerinin rakip çözümlere göre olan üstünlüğü farklı test kuruluşları tarafından da onaylanıyor. 2011 ve 2012 yıllarında, West Coast Labs ve Dennis Technology Labs tarafından yürütülen testlerde de Kaspersky Lab teknolojisinin uygulama kontrolü sağlamadaki etkinliği kanıtlandı.


 

Trend Micro, Adobe Flash'daki yeni güvenlik açığına karşı uyarıyor
Büyük ekranlı Nokia Lumia 1320 Avea'da
Türkiye'nin su faturasını Vestel düşürecek
Bulut çözümlerinde Lenovo ve SAP işbirliği
  • ARAMA