Ekonomi
20.03.2014 09:30

TEB'e Avrupa'nın ve Türkiye'nin En İyi İşvereni sertifikası

Dünyanın saygın kuruluşlarından Top Employers Institute, TEB’i temel yönetim ilkelerinden “Çalışana Değer Verme” kapsamındaki çalışmaları nedeniyle Avrupa ve Türkiye’nin En İyi İşverenleri arasında gösterdi. TEB böylece “Çalışana Değer” ilkesi altındaki çalışmalarının başarısını Avrupa ve Türkiye’nin “En İyi İşvereni” sertifikası ile taçlandırmış oldu. TEB, Türkiye’den 2014 yılında sertifikayı alan tek banka oldu.


Top Employers Institute, Türk Ekonomi Bankası’nın (TEB) “Çalışana Değer” ilkesiyle yaptığı çalışmalardaki başarısını, Avrupa ve Türkiye’nin En İyi İşvereni sertifikaları ile tescil etti. TEB böylece Türkiye’de 2014’te sertifikayı alan tek finans kuruluşu olmasının yanı sıra Avrupa’nın da En İyi İşverenleri arasına girmeyi başardı. TEB’in bu başarısı küresel ortağı BNP Paribas’ın Avrupa’nın en iyi işverenleri arasına girmesine de önemli katkı sağladı. Türkiye ile birlikte faaliyet gösterdiği 5 ülkede Avrupa’nın en iyi işvereni seçilmesi, BNP Paribas’a da Avrupa’nın en iyi işvereni sertifikasını kazandırdı.

 

Şirketlerin insan kaynakları politika ve uygulamalarını 1991’den beri değerlendiren Top Employers Institute, bu yıl İngiltere, İtalya, Hollanda gibi 20’ye yakın Avrupa ülkesinden 845 şirketi değerlendirdi. Bu süreçte TEB ilk yüzde 25’lik dilime girmeyi başardı. Eğitim, kariyer, kültür yönetimi, özlük ve yan haklar başlıkları altında yapılan değerlendirmede TEB, “Çalışana Değer” ilkesi altında; sistemsel yaklaşımı, çalışanlarına sunduğu olanaklar, eğitim ve kariyerde fırsat eşitliği alanlarındaki güçlü yönleriyle dikkat çekti.

 

“Çalışana Değer” kurum kültürümüzün temeli

TEB İnsan Kaynakları Genel Müdür Yardımcısı Nilsen Altıntaş, “Kurum kültürümüzün temelinde ‘Çalışana Değer’ ilkesi var. Bu çerçevede çalışan mutluluğuna odaklanarak yaptığımız çalışmalar sonucunda bankamızın hem Avrupa hem de Türkiye ölçeğinde ‘En İyi İşveren’ olarak sertifikalandırılması bizim için gurur kaynağı. Bu uluslararası başarımızın arkasında ‘Çalışana Değer’ ilkemizle çalışanlarımıza sunduğumuz gelişim olanaklarını zor dönemlerde bile kesintisiz sürdürmemiz ve çalışana yapılan yatırımdan hiçbir zaman ödün vermememiz yatıyor. TEB Grubu olarak 10 binden fazla çalışanımızla büyük bir aileyiz. Bu büyük ailenin her bir üyesinin mutluluğu bizim için önemli. Çalışan mutluluğu mutlu müşteriyi; mutlu müşteri de mükemmel iş sonuçlarını beraberinde getirir. Biz de çalışanlarıyla yükselen bir banka olma hedefiyle yola çıktık. Çalışanlarımızı dinleyerek, onlarla birlikte bu yolculukta yan yana yürüyerek kendimize zor ama önemli bir hedef koyduk. Bugüne kadar kat ettiğimiz önemli mesafeyi katlayarak artırmayı ve bu süreçteki başarılarımızı tescillendirmeyi sürdüreceğiz” dedi.

 

“Başarıyı kucaklamak ve hedeflerimize ulaşabilmek için TEB ailesine katılan herkesi evinde gibi hissettirmeliyiz” diyen Altıntaş, şunları kaydetti; “2012 ‘de En İyi İşyeri olma hedefiyle uzun bir yolcuğa çıktık ve bu süreci projelendirdik. Bunun sonuçlarını da almaya başladık. Top Employers Institute’nin yaptığı bu değerlendirmenin sonucu, BNP Paribas’ın “Çalışana değer” ilkesi altında yaptığı araştırma sonuçlarını da destekliyor. BNP Paribas’ın Towers Watson ile ülke normlarına göre yaptığı Global People Survey sonuçlarına göre TEB, bu kapsamdaki çalışmalarda hem ülke normlarında hem de BNP Paribas dünyasında en iyi performans gösteren banka. Great Place to Work Institute’nin yaptığı En İyi İşyeri Anketi sonuçları da bir yılda bankada çalışan mutluluğunda yüzde 11’lik artış olduğunu gösteriyor”.

 

Çalışanın Sesi Platformu sektörde bir ilk

En İyi İşyeri olma hedefiyle birçok adım attıklarını söyleyen Altıntaş, sektörde bir ilk olarak organizasyondaki tüm grupları temsil eden 600 kişilik Çalışanın Sesi Platformu’nu kurduklarını belirtti ve şunları kaydetti; “Bankada her yıl yaptığımız anket sonuçlarını Çalışanın Sesi Platformu üzerinden tüm çalışanlarımızla paylaşıyoruz. Platformdaki çalışanlarımızla birlikte gelişim alanlarını belirleyerek aksiyon planlarımızı hazırlıyoruz. Alınan aksiyonların etkisini de bu platform sayesinde takip edebiliyoruz. Böylece çalışanlarımızın kendilerini ve işlerini doğrudan etkileyen karar süreçlerinde etkin olmalarını, bankadaki yeni uygulamaların çalışanlar tarafından daha kısa sürede anlaşılarak sahiplenilmesini sağlıyoruz. En İyi İşveren Sertifikası almamızda Çalışanın Sesi Platformu’nun önemli bir etkisi oldu”.

 

Geleceğin liderlerini yetiştiriyoruz

Çalışanların yetenek gelişimlerini desteklediklerini söyleyen Altıntaş, “‘Yetenek Gelişim Programı’nda yüksek potansiyel ve performans gösteren yaklaşık 1000 TEB Yıldızı’nın güçlü ve gelişime açık yönlerini belirleyerek, onlara gelecekteki kariyer yolları ile ilgili danışmanlık veriyor, 18 aylık kişiye özel gelişim planları oluşturuyoruz. Bu planda, sadece eğitimler değil; rotasyon, inovasyon projelerine ve workshop’lara katılım gibi kendilerini çeşitli alanlarda geliştirebilecekleri faaliyetler de var. Yeteneklerin kurum içinde daha iyi tanınmalarını sağlamak için düzenli kariyer platformu toplantıları ve Yetenek Günü gibi etkinlikler düzenliyoruz. Sadece kendi alanlarında değil diğer alanlarda da inovatif fikirlerini hayata geçirmeleri için gerekli imkanları sunuyor ve BNP Paribas Grubu içinde de uluslararası kariyer kulvarları açıyoruz” dedi.

 

Çalışanlar ve aileleri için Saklıköy

Altıntaş, “İş ve yaşam arasında iyi bir denge kurmaları için çalışanlarımızı teşvik ediyoruz. Saklıköy yatırımını bu nedenle hayata geçirdik. Saklıköy’de 70 dönüm üzerindeki TEB Formasyon Akademisi, bir eğitim merkezi olmanın ötesinde, TEB Grubu çalışanlarının aileleri ile keyifli zaman geçirebilecekleri şekilde tasarlandı. Konaklama, piknik, spor, sanat ve eğlence imkanı sunan ortamıyla TEB Grubu çalışanları ve aileleri için bir buluşma noktası” dedi.

 

Teknolojideki gelişmelere bağlı olarak TEB, sosyal ve dijital alanda her türlü olanağı hem çalışanlarına hem de çalışan adaylarına sunuyor. LinkedIn’de 29 bin takipçi ile Türkiye’deki bankalar arasında en çok takip edilen banka olan TEB, sosyal medya üzerinden iş başvuruları alıyor, Twitter’dan her hafta genç yeteneklerin kariyerle ilgili sorularına yanıt bulabilecekleri “Tweet-Talk” seansı düzenliyor. TEB Yüzyüze uygulamasıyla adaylarla video bazlı mülakatlar yapan TEB, eğitimlerinin %31’ini dijital ve sosyal öğrenme araçlarını kullanarak gerçekleştiriyor. 


  

Lila Group Çorlu’da üretiyor 5 Kıtaya İhraç Ediyor
FASHIONİST Fuarı'nda Defileler Göz Kamaştırıyor
"Türk dünyası 2.6'dan büyüktür"
İş Yatırım Bonosuna 3,2 kat talep geldi
  • ARAMA