Sağlık
11.03.2014 07:30

Çocuk beslenmesinde sinsi tehlike: Oksidasyon

“Modern yaşamın getirdiği hava kirliliği, çeşitli kimyasallar ve ozon; vücutta oksidasyon etkisini artırarak doku hasarına neden olmaktadır. Bu da özellikle çocuk sağlığında alerjik hastalıklarda artış başta olmak üzere; diyabet, çölyak, haşimoto ve hatta kanser gibi pek çok kronik hastalığa davetiye çıkarmaktadır “ diyen Prof. Dr. Yonca Tabak, bu hastalıklardan korunmak için vücudun antioksidan savunma sistemini güçlendirecek besinlerin tercih edilmesi gerektiğine dikkat çekerek, önemli tavsiyelerde bulundu.


“Modern yaşamın getirdiği çevre kirliliği ve sağlıksız beslenme özellikle çocuk sağlığında alerjik hastalıklar başta olmak üzere diyabet, çölyak, haşimoto ve hatta kanser gibi pek çok kronik hastalığında artmasına neden olmaktadır” diyen Çocuk Sağlığı Hastalıkları ve Alerji Uzmanı Prof Dr Yonca Tabak, çocukları bu hastalıklardan korumak için bağışıklık sistemini güçlendiren oksidan ve antioksidan dengesini yerine oturtan besinlerin tercih edilmesi gerektiğini bildirdi. Prof. Dr. Tabak, Oksidasyonun dokularda bir elmanın kararmasına andıran bir etki yarattığını belirterek, vücudun bu hasardan korunmak için kendi antioksidan savunma sistemlerini var ettiğine dikkat çekti. Ancak oksidasyon yükü çok fazla olduğunda bu savunma mekanizmasının etkisiz kaldığının altını çizen Prof. Dr. Tabak, bu nedenle antioksidan savunma sistemini güçlendiren besinlerin bolca tüketilmesi gerektiğini söyledi.  “Çocuklar ve Alerji” adlı kitabında bu besinlerin neler olduğunu ve nasıl tüketilmesi gerektiği konusunda ayrıntılara yer verdiğine vurgu yapan Prof. Dr. Tabak, bitkisel gıdaların antioksidan özelliğinin hayvansal gıdaya göre daha fazla olduğunu belirtti. Yonca Tabak, “Beslenme tercihleri bitkisel kaynaklardan yapılır, hayvansal gıda daha az tüketilirse ve hayvansal gıdaların içinde de en az atık üretenler seçilirse vücudun oksidan - antioksidan dengesi yerine oturur ve bağışıklık sistemi güçlenir” dedi.

 
Vücutta Oksidan Doku Hasarını Azaltacak Beslenme Önerileri
Çocuk beslenmesinde mevsiminde olan taze meyve ve sebzelere yer verilmesi gerektiğine dikkat çeken Prof. Dr. Yonca Tabak; “Çocukların havuç, yeşil, sarı veya kırmızı dolmalık biber, yeşil ıspanak, semizotu, karalahana gibi sebzeleri, fındık, ceviz, badem gibi kuruyemişleri, nohut, mercimek, kurufasulye gibi baklagilleri ve tam tahıl gibi bitkisel gıdaları her gün dengeli bir şekilde tüketmesi çok önemlidir. Süt ürünleri içerisinde keçi sütünden yapılmış yoğurt, ayran gibi mayalı süt ürünlerini, peynir olarak eski yağlı peynir yerine taze yumuşak peynirleri, kırmızı et yerine balık ve tavuk etinin tercih edilmesi vücutta oksidan doku hasarını azaltacaktır. Yağ seçiminde katı margarin, ayçiçeği ve mısırözü yağı yerine zeytinyağı tercih edilmesi çocuğu birçok kronik hastalıktan koruyacaktır. Çocuk beslenmesinde tatlıların haftada 1-2’den çok yer almaması gerekir. Şeker en yoğun oksidan yük yaratan gıdalardan biridir. Bunun yanı sıra çocuklara bol su içme alışkanlığı kazandırılmalı, vücutta yoğun oksidan atık oluşturan kafein içeren kakaolu, çikolatalı gıda ve koladan, boyalı gazlı içeceklerden uzak durmaları sağlanmalıdır” diye konuştu.

     

Annelerin ortak sorusu: Bebeği öptürmeli mi?
Göz Sağlığı 40 Yaşından Sonra Bozulmaya Başlıyor
Ağız kokusu ramazanda başınıza dert olmasın
Maden suyu anne sütünü arttırıyor
  • ARAMA