Ekonomi
15.11.2013 12:54

Pegasus, CFM ile 4 Milyar Dolarlık Anlaşma İmzaladı

Pegasus Havayolları ve CFM International, 100 AirbusA320neo/A321neo uçağı için LEAP-1A motor siparişi anlaşması imzaladı. Uzun süreli servis hizmetini de kapsayan anlaşmanın yaklaşık olarak değeri liste fiyatı ile 4,3 milyar dolardır. 


20 yıllık motor bakım anlaşması kapsamında, CFM bakım masraflarını motorun her uçuş saati için dolar bazında garanti ediyor. Pegasus tarafından 2016 yılında teslim alınmaya başlayacak olan uçakların motor seçiminin LEAP-1A olduğu duyurusu Temmuz 2013’te yapılmıştı.  

Uygun fiyatlarla hizmet sunan Pegasus Havayolları, 1990’da faaliyete geçtiğinden bu yana CFM motorlarını kullanıyor. Halen 45 adet CFM motorlu Boeing 737 uçağından oluşan filosu ile Avrupa, Rusya, Orta Asya, Kafkasya, Orta Doğu ve Afrika dahilinde bulunan 76 yurtiçi ve uluslararası noktaya tarifeli seferler düzenliyor.

Pegasus Havayolları CEO’su Sertaç Haybat, “Teslimleri 2020 yılına kadar sürecek olan yeni Airbus A320neo ve A321neo  filomuz için CFM’in ürettiği LEAP-1A motorunu seçmiş olmaktan dolayı mutluluk duyuyoruz. Buna ilave olarak 20 yıllık bakım anlaşması da yaptık” dedi. Haybat sözlerine şöyle devam etti: “Bu anlaşma masrafları daha öngörülebilir hale getirmemize ve havayolları için en büyük gider olan motor bakım masraflarını kontrol altında tutmamızı sağlayacak. Bu siparişlerle, Airbus filosu yatırımımızı, 12 milyar doları 100 yeni uçak alımı için, 4,3 milyar doları ise motorlar ve uzun süreli servis hizmeti anlaşması için olmak üzere, toplam 16,3milyar dolara çıkarmış bulunuyoruz. Filo için teslimat programına bağlı olarak, CFM ile ortaklığımız en az 2042 yılına dek devam edecek. Birlikte bir 30 yıl daha sürecek işbirliği için imza törenine tanık oluyoruz” dedi.

CFM ana firması Snecma Başkanı ve CEO’su Pierre Fabre ise şunları söyledi:

“Bu anlaşma Pegasus ile 20 seneyi aşan ilişkimizi daha da güçlendiriyor. LEAP ürünümüzün kalitesinin ötesinde, Pegasus’un CFM’nin performansına olan güvenini korumak ve söz verdiğimiz işletme ekonomisini sağlamak konusunda kararlıyız.”

İlk LEAP-1A motoru, 2010’un başında belirlenen tarihten iki gün önce, 4Eylül 2013 tarihinde ilk kez test edildi. Kusursuz bir performans sergileyen motor, test standından indirilmeden önce 300 saat ve 400 devir tamamladı. Motor için bir sonraki dönüm noktası 2014 yılında yapılacak olan buzlanma testleri olacak. CFM, potansiyel sorunları önceden belirleyebilmek amacıyla testleri motor sertifikasyon çizelgesine göre en az bir yıl öncesinde yapmayı planlıyor.

LEAP motorunun temellerinde esas itibarıyla ileri aerodinamik, çevre ve malzeme teknolojileri geliştirme programları yatıyor. Günümüzde var olan en iyi CFM motoru ile karşılaştırıldığında yüzde 15 daha az yakıt tüketimi ve CO2 emisyonlarda buna paralel oluşan azalmanın yanı sıra, nitrojenoksit salınımlarında yüzde 50 ve gürültü seviyesinde yüzde 15 desibele varan düşüş sağlayacak. Tüm bu teknolojik gelişmeler CFM’nin sunduğu güvenilirlik ve düşük  bakım maliyetlerini de beraberinde getiriyor.Dijital reklam pazarı yüzde 20,5 artış gösterdi
Mehmet Şimşek, CNN Int'te Market Place Middle East programına konuk oldu
Brexit, Japonya’nın ticaretini tehdit ediyor
Knorr ve Vodafone Çiftçi Kulübü'nden 1.500 Çiftçiye Eğitim
  • ARAMA