Kültür/Sanat
04.03.2014 09:31

İDSO Gazeteci Çetin Emeç için çalacak

İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası (İDSO), 2014 konserlerine ara vermeden devam ediyor. İDSO'nun bu haftaki konseri 7 Mart Cuma günü saat 20.00’de Caddebostan Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek. İDSO bu hafta merhum gazeteci Çetin Emeç için çalacak. İDSO’da bu hafta şef Antonio Pirolli solist Bülent Evcil sahne alacak.


Çetin Emeç, 1935 yılında dünyaya gelmiştir. Emeç, gazeteciliğe 1952’de babası Selim Ragıp Emeç’in Son posta gazetesinde başlamıştır.1972 yılında Hürriyet grubuna geçen Emeç, 1984-85 yıllarında genel yayın yönetmeni olarak Milliyet gazetesine geçmiştir. 1986 yılında genel koordinatör olarak Hürriyet gazetesine dönmüştür.7 Mart 1990’da işe gitmek üzere evinden çıktığı sırada hain bir suikast sonucu şoförüyle birlikte öldürülmüştür.

 

7 Mart Cuma günü saat 20.00'de gerçekleşecek olan konseri ise İtalyan Şef Antonio Pirolli yönetecek. Konser 1995 yılında Türkiye'ye yerleşen ünlü İtalyan Şef Antonio Pirolli yönetecek. Şef Pirolli, 1995-2000 yılları arasında Ankara Devlet Opera ve Balesi'nin, 2002-2005 yılları arasında İstanbul Devlet Opera ve Balesi'nin Genel Müzik Direktörlüğü görevini üstlenmiştir. Çok geniş bir opera ve senfoni repertuvarına sahip olan Pirolli, dünyanın en önemli opera, senfoni orkestralarına ve festivallerine davet edilmektedir.

 

İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası programına Alman müzisyen besteci, piyanist, orgcu ve orkestra şefi Felix Mendelssohn’un Fingal Mağarası Uvertürü ile başlayacak. Fransız klasik müzik bestecisi Georges Bizet’in Carmen Fantasy eseri ile devam edecek.

 

İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası’nın (İDSO) 7 Ocak Cuma günü gerçekleşecek konserinde, Solist Bülent Evcil,1980 yılında Mimar Sinan Üniversitesi’nde Flüt eğitimine başlamıştır.1996’da ‘Künstlerishe Ausbildung’ nefesli çalgılar yarışmasında ve ‘Sir James Galway’in 1992 yılında Dublin’de düzenlediği flüt seminerindeki ‘ Best Performer’(en iyi yorumcu) yarışmasındaki ikincilik ödülüne layık görülmüştür. 2004 Şubat ayından itibaren İDSO’da flüt grup şef yardımcısı olarak görev yapmaktadır.

 

Konser, Pablo de Sarasate’nin Zigerverwersen eseri ile devam edecek. Avusturalyalı besteci Franz Peter Schubert’in Senfoni no.6 eseri ile sona erecek.

 

Tarih   : 7  Mart 2014

Yer      : Caddebostan Kültür Merkezi

Saat    : 20.00

 

Tarih   : 11 Mart 2014, Salı

Yer      : Zorlu Center Performans Sanatları Merkezi

Saat    : 20.00

 

 

ŞEF: Gürer Aykal

SOLİST: DOMENICA NORDIO (KEMAN)

                AYKUT KÖSELERLİ   (VURMA SAZLAR)

                BURCU KARADAĞ    (NEY)

                HAKAN GÜNGÖR (KANUN)

PROGRAM:                   BESTECİLER                               ESERLER

                                        L.v. BEETHOVEN                       KEMAN KONÇERTOSU

                                        F.SAY                                           İSTANBUL SENFONİSİ


 

YEM Kitabevi'nden Yılbaşına Özel %60'a Varan İndirimli Hediye Önerileri
Lozan'dan Cumhuriyet'e İsmet İnönü Sergisi
"Çocuklarımız kaliteli kitaplar okumayı hak ediyor"
BM Daimi Temsilciliği ile New York Başkonsolosluğu'ndan Ahmet Güneştekin'in Marlborough Gallery Sergisi Alanında Resepsiyon
  • ARAMA