Ekonomi
19.02.2014 12:01

Türkiye finans sektöründeki birleşme ve satın almalar 2013 yılında 1,3 milyar avro oldu

Araştırma, güçlü büyüme rakamlarına sahip finansal hizmetler sektörünün, yatırımcıların ilgisini çekmeye devam ettiğini gösteriyor.  2013 yılında bankacılıkta gerçekleşen en büyük işlem, Alternatifbank’ın yüzde 70,84 hissesinin Commercial Bank of Qatar tarafından 360 milyon avroya satın alınması oldu. Sigorta sektörü ise 2013 finans sektöründeki işlem değeri açısından birleşme ve satın almaların lideriydi.
 
 

PwC Türkiye, “Birleşme ve satın almaların görünümü - Türkiye finans sektöründeki birleşme ve satın almalar – 2013” başlıklı araştırmayı yayınladı. Araştırmaya göre, Türkiye finans sektöründeki birleşme ve satın almalar 2013 yılında 1,3 milyar avro oldu.  Araştırma, güçlü büyüme rakamlarıyla Türkiye’de gayrisafi yurtiçi hasılaya (GSYİH) büyük katkıda bulunan finansal hizmetler sektörünün, yatırımcıların ilgisini çekmeye devam ettiğini gösteriyor. Birleşme ve satın alma aktivitelerine ek olarak, finans sektöründe yeni dikkat çekici pazar girişleri de devam ediyor. Bu yeni girişlerin önümüzdeki dönemde de devam etmesi bekleniyor.

 

Türkiye finans sektöründeki birleşme ve satın almaların 2012 yılında 3,4 milyar avro olan toplam değeri, 2013 yılında %63 düşüş göstererek 1,3 milyar avro oldu.  İşlem değerindeki bu azalma, bir önceki yıla kıyasla 2013 yılında bankacılıkta büyük ya da orta ölçekli birleşme ve satın alma işlemleri olmamasından kaynaklanıyor. 2012 yılındaki Denizbank işlemi o yıl için açıklanan finansal sektör toplam işlem değerinin yaklaşık %88'ini oluşturmuştu.

 

Bankacılık sektörüne yerli ve yabancı ilgisi

2013 yılında bankacılıkta gerçekleşen en büyük işlem, Alternatifbank’ın yüzde 70,84 hissesinin Commercial Bank of Qatar tarafından Anadolu Endüstri Holding'den 360 milyon avroya satın alınması oldu.

 

Yabancı yatırımcıların sektöre olan ilgilerinin yanı sıra, Türk yatırımcılar da ülke içindeki yabancı bankaları satın alma konusunda oldukça istekli oldular. Örneğin, Fibabanka, Societe Generale'in KrediVer markası ile faaliyet gösteren tüketici finansmanı iş kolunu satın aldı. Turcas hisselerinin yüzde 51,6'sını elinde tutan Aksoy Holding ise merkezi Bahreyn'de olan TAIB Investment Bank'in hisselerinin yüzde 100'ünü satın almaya karar verdi.

 

2013 yılında, bankacılık sektöründe yapılan işlemlerden biri olan Citibank Türkiye'nin perakende bankacılık iş kolunun, Denizbank tarafından satın alınması işlemi ise sektöre yeni giriş yapanların büyümeye olan hevesini açıkça gösterdi. Denizbank'ın hisseleri Rusya merkezli Sberbank tarafından 2012 yılında satın alınmıştı.

 

Finansal Kiralamada tek işlem

2013 yılında kiralama sektöründeki tek birleşme ve satın alma aktivitesi, Commercial Bank of Qatar'ın, bağlı şirketi Alternatifbank yoluyla Alternatif Finansal Kiralama'yı (ALease), Anadolu Endüstri Holding'den 53 milyon avroya (1,8x öz sermaye değeri) satın alması oldu.

 

Sigorta sektörü lider

Sigorta sektörü, 2013 finans sektöründeki işlem değeri açısından birleşme ve satın almaların lideri oldu. Açıklanan rakamlara göre, finansal hizmetler sektöründeki 12 işlemden dördü, sektördeki birleşme ve satın alma (M&A) aktivitelerinin değerinin yaklaşık yüzde 70'ini oluşturan sigorta sektörüne ait.  

 

2013 yılının en büyük sigorta işlemi, Allianz SE’nin, Yapı Kredi Emeklilik ve Yapı Kredi Sigorta hisselerinin yüzde 94'ünü  684 milyon avroya satın alması oldu. Allianz SE'nin Yapı Kredi Sigorta'daki hissesi, şirketin geri kalan ve azınlık hissesi sahipleri tarafından tutulan hisseleri için yapılan ve satın almayı takip eden zorunlu ihale teklifinden sonra yüzde 99,78'e ulaştı.

 

Yeni bankacılık lisanslarında süreç devam ediyor

Türkiye'deki bankacılık sektörü yasal düzenleyicisi konumunda olan Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu'nun (BDDK) minimum 300 milyon dolarlık sermaye kriterine göre finansal açıdan güçlü yatırımcılara yeni bankacılık lisansları vermeye başlaması, 2013 yılında pazara yeni girişlerin devam etmesini sağladı.

 

Bu çerçevede BBDK 2013 yılında iki uluslar arası bankaya, Bank Intesa ve Rabobank,  Türkiye'de  banka kurma onayı verdi. Bu bankalar bankacılık faaliyetlerine başlayabilmeleri için bir ön koşul olan operasyonel lisanslarını alma aşamasında bulunuyorlar. 2012 yılının sonunda banka kurma izni alan Bank of Tokyo Mitsubishi UFJ ise, bankacılık lisansına BDDK'nın onay vermesini takiben sektörde faaliyet göstermeye başladı. Tüm bu bankalar, Türkiye'de kurumsal bankacılık faaliyeti içinde olmayı hedefliyorlar.

 

31 Aralık 2013’te, NASDAQ OMX Grup ve Borsa İstanbul A.Ş., Borsa İstanbul'a pazar lideri teknoloji ve danışma hizmetleri verilmesini ve NASDAQ OMX'in  Borsa İstanbul'da yüzde 5 hisse sahibi olmasını öngören (yüzde 2'lik ek bir opsiyonla) bir sözleşme imzaladılar. Taraflar, Borsa İstanbul'un, bölgenin sermaye piyasası merkezi konumunu ve marka değerini güçlendirmek için birlikte çalışacaklar.

 

Türkiye Finans Sektöründeki Birleşme ve Satın Alma (M&A) İşlemleri

 

 

 

Hedef sektör

 

 

Hedef şirket

 

 

Teklif veren şirket

 

 

Teklif veren şirketin ülkesi

 

 

Alınan hisse

 

 

İşlem değeri

(€ m)

Sigorta & reasürans & emeklilik

Yapı Kredi Sigorta

Allianz

Almanya

%94,0

684,0

Bankacılık

Alternatifbank

Commercial Bank of Qatar

Katar

%70,8

360,2

Sigorta & reasürans & emeklilik

Acibadem Saglik ve Hayat Sigorta

Avicennia Capital

Malezya

%90,0

189,5

Kiralama

Alternatif Finansal Kiralama

Alternatifbank

Türkiye

%95,5

53,0

Faktoring

Fortis Faktoring A.S

Teb Faktoring A.S

Türkiye

%100,0

6,0

 

Bankacılık

Societe Generale Türkiye’nin tüketici finansmanı iş kolu (KrediVer)

 

Fibabanka

 

Türkiye

 

%100,0

 

n.d.

Bankacılık

Taib Yatirim Bank

Aksoy Holding

Türkiye

%100,0

n.d.

Bankacılık

Citibank Türkiye’nin perakende bankacılık iş kolu

Sberbank

Rusya

%100,0

n.d.

Sigorta & reasürans & emeklilik

Demir Sigorta

Hariri ailesi

BAE ve Lübnan

%90,0

n.d.

 

Diğerleri

 

 

 

10,9

 

Toplam -2013

~1303.6*

 AB'li plastikçiler KOBİ'lerine odaklanıyor
TEB'in aktif büyüklüğü 63 milyar TL'ye ulaştı
Birlik ve Beraberliğimize Sımsıkı Sarılalım
Satın alınan ürünlerin yarısı plansız
  • ARAMA