Diğer
05.02.2014 10:00

Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2014'te iki Türk fotoğrafçı finale kaldı

Yarışmanın ötesine geçerek birfotoğraf festivaline dönüşen Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri’ndeheyecan devam ediyor. Dünyanın en geniş kapsamlı fotoğrafyarışması, 166 ülkeden 140 bine yakın başvuru topladı. 30 Nisan’da Londra’dadüzenlenecek özel bir gecede verilecek “Yılın Fotoğrafçısı” ve 25 bindolarlık büyük ödülün yanı sıra dünyanın dört bir yanından fotoğrafçılarlatanışmak ve Sony’den profesyonel fotoğraf ekipmanları kazanmaşansını yakalamak üzere yarışacak adayların final listesiise bugün açıklandı.

 

 


Dünyanın önde gelen fotoğrafçılık yarışmalarından biri olan Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri’nin 2014 final listeleri bugün Dünya Fotoğraf Kuruluşu (World Photography Organisation) tarafından açıklandı. Bir önceki yılın en iyi çağdaş uluslararası fotoğraflarının ödüllendirildiği geniş kapsamlı fotoğraf yarışması Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri, Profesyonel, Açık ve Gençler olmak üzere üç ana yarışmadan oluşuyor.

 

166 farklı ülkeden fotoğrafçıların sunduğu 140.000’eyakın fotoğraf, ödüllerin yedi yıllık tarihinde ulaştığı en yüksek katılımcı sayısını temsil ediyor. Jüri üyeleri, yarışmaya katılan son 12 aya ait fotoğraflar arasından uluslararası çağdaş fotoğrafçılığın en iyi örneklerini temsil eden eklektik bir kısa liste seçti.

 

İki Türk fotoğrafçı, ödülün tüm fotoğrafçılık meraklılarına yönelik hazırlanan ve tek bir fotoğraf baz alınarak belirlenen Açık yarışmasında finale kaldı. Finale kalan yarışmacılar Geliştirilmiş kategorisinde Murat Germen ve Gülümseme kategorisinde Alpay Erdem oldu. Bunların yanı sıra Türk fotoğrafçılar tarafından çekilen üç fotoğraf da on Açık kategoride övgüye değer bulundu.

 

Jüri üyeleri, yarışmaya katılan fotoğrafların içinde izleyiciyi her günün içinde şaşırtıcı bir şeyler bulmaya iten birçok hikaye buldu. Taze ve çığır açan fotoğrafçılık tarzları ile yaklaşılan detaylı olarak belgelenmiş sahneler dünyanın dört bir yanından diğer fotoğrafçılara da esin kaynağı olacak.

 

Onursal Jüri Başkanı W.M Hunt, kısa listenin “uluslararası bir uygulayıcı topluluğu tarafından gerçekleştirilen, çağdaş fotoğrafçılığın sağlıklı ve çeşitlilik içeren bir temsili” olduğunu belirtti. Hunt, jüri üyelerinin, gerek yükselen gerekse deneyimli fotoğrafçılara dikkat çekip kutlanabilecekleri küresel bir platform sağlayan “son derece hassas ve sıkı çalışan bir grup” olduğunu da söyledi.


Dünya Fotoğraf Kuruluşu Kreatif Direktörü Astrid Merget ise şöyle konuştu: “Yedi yıldır kısa listenin dikkatli seçimine ve nihai açıklamasına şahit olma ayrıcalığına sahip oluyorum. Sonuçlar hiç böylesine memnuniyet verici olmamıştı. Yıllardır, ödüllerimizin her kategorisinde binlerce katılımcıyı kabul edecek kadar şanslıyız; bu da keşif sürecini canlandırıcı bir deneyim haline getiriyor. Bu yıl da istisna olmadı ve ödüller bir defa daha bize düzinelerce tür, tarz, lokasyon ve konuyu içine alan etkileyici bir fotoğraf koleksiyonu sundu.”

 

Finale kalan ve övgüye değer bulunan fotoğraflar, Alpay Erdem tarafından çekilen bir çamur banyosuna atlayan bir kadının olağanüstü fotoğrafı ile Murat Germen’in İstanbul’daki yoğun kentsel dönüşüme odaklanan eşsiz fotoğrafını da içine alan çok çeşitli bir yelpazeye yayılmış konuları kapsıyor.

 

Finale kalan fotoğrafların hepsi 1-18 Mayıs tarihleri arasında Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri Sergisi 2014 kapsamında Londra’daki Somerset House’da sergilenecek. Nihai baskılar, ödüllerin baskı sponsoru Metro Imaging tarafından üretilecek. Biletler bugün itibariyle www.worldphoto.org/2014exhibition adresinden temin edilebiliyor.

 

Onadet Açık kategorisindeki kazananların isimleri 18 Mart’ta açıklanacak ve her birine Sony’nin en son dijital görüntüleme ekipmanları verilecek. Açık kategoride kazanan isimler daha sonra Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri Yılın Açık Kategori Fotoğrafçısı unvanı için değerlendirilecek ve kazanan isim 30 Nisan tarihinde Londra’da düzenlenecek olan gala töreninde açıklanacak. Yılın Açık Kategori Fotoğrafçısı 5.000 ABD Doları tutarındaki ödülün de sahibi olacak.

 

Aynı ödül töreninde, 14 profesyonel kategorinin kazananlarının yanı sıra prestijli L’Iris D’Or/ Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri Yılın Fotoğrafçısı ödülü ile 25.000 ABD Doları tutarındaki ödülün sahibi de açıklanacak.

 


   

Bosch'la Yeni Yılda Sağlıkla Işıldayan Saçlar
Loft'tan yeni yılın ilk indirimi
Yıpranmış saçlara buğday lifi
Cacharel günün koşuşturmacasına ayak uyduruyor
  • ARAMA