Yaşam
05.02.2014 08:30

Sağlıklı ara öğün için okulda süt içirin

Uzmanlar, çocukların günde 2 bardak tüketmeleri gereken sütün 1 bardağını, zamanlarının büyük bir bölümünü geçirdikleri okulda ara öğün olarak tüketmelerini öneriyor. Çocukların zihinsel ve fiziksel gelişimleri için vazgeçilmez bir besin olan sütün okulda da tüketilmesinin gerekliliğini vurgulayan uzmanlar, süt içme alışkanlığının oluşması için de Okul Sütü uygulamasının önemini ifade ediyor.


Süt tüketiminin her yaştan insanın sağlıklı bir yaşam sürmesi açısından bir gereklilik olduğunu vurgulayan uzmanlar, sütün özellikle çocuklar açısından özel bir önemi olduğunu belirtiyor. Uzmanlar, zamanlarının büyük bölümünü okullarda geçiren çocukların, günlük süt tüketimlerinin bir bölümünü karşılamak için ara öğün olarak süt içebilmelerinin sağlanması gerektiğini belirtiyor.

 

Nuh Naci Yazgan Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Neriman İnanç, çocukluk yıllarında içilen sütün zihinsel ve fiziksel gelişim açısından önemine dikkat çekiyor. İnanç, “Okul çağı çocuklarının büyüme ve gelişme döneminde olması nedeniyle süt, çocukların artan besin gereksinimlerinin önemli bir bölümünü karşılıyor. Süt kemiklerin yapı taşı kalsiyum için en önemli kaynak olduğu için özellikle 5 - 12 ve 13 - 17 yaşları arasında tüketilen süt miktarı ile boy uzunluğu arasında pozitif ilişki bulunuyor. Ayrıca düzenli içilen süt çocukların gün boyunca enerjilerini korumalarını sağlarken, soyut düşünce yeteneklerini, problem çözme becerilerini de artırarak okul başarısını yükseltiyor” dedi.

 

Düzenli olarak içilen sütün ileri yaşlarda süt içme alışkanlığı kazandırmasındaki etkisine de değinen İnanç, “Çin’de çocuk obezite oranının hızla artması sebebiyle yapılan bir araştırma, çocuklardaki beslenme alışkanlığının evde olduğu kadar okulda da kazandırılabileceğini göstermiş, öğretmenlerin okul çağındaki öğrencilerin süt tüketim alışkanlıklarını kazandırmada çok önemli bir rol üstlendiklerini ortaya koymuştur. Çocuğun gelişiminde sağlıklı bir beslenme biçimi yaratmak son derece önem kazanmaktadır. Böyle bir yaklaşımdan uzak yetişen çocuk ileri yaşlarda sağlıksız beslenme davranışları sergileyebilmektedir” şeklinde sözlerine devam etti.

 

İnanç, tüketilecek olan sütün güvenli ve sağlıklı olan ambalajlı süt olmasının önemini vurgularken, açık süt tüketimi ile sağlığa zararlı birçok bakterinin vücuda alınabileceğine de dikkat çekiyor.

 


   

Ani zenginlik travmaya neden olabilir
Topaz'dan 'Aralık ayının en lezzetli balığı': Dülger Balığı
Uykunun bilinmeyenleri kongrede tartışılacak
Pozitif düşünce şansı getiriyor
  • ARAMA