Sektörel
04.02.2014 09:31

Yargı TELKODER'i resmen tanıdı

Elektronik Haberleşme sektörünü ve şirketlerini 12 yılı aşkın süredir fiilen temsil eden Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği (TELKODER)’nin sektörü ilgilendiren tüm konularda doğrudan dava açma hakkı Danıştay’ın aldığı yeni bir kararla tescil edildi.


Konuya ilişkin TELKODER Başkanı Yusuf Ata Arıak, “Elektronik Haberleşme Sektöründeki adaletsizlikler karşısında hukuki mücadele hızımız ve gücümüz arttı. Sektör şirketlerinin haklarının yanı sıra Türk halkının istediği işletmeciden daha ucuz, kaliteli İnternet ve telefon hizmetleri alma hakkı için şimdiye kadar sürdürdüğümüz çalışmalarımızı bundan sonra da özveriyle sürdüreceğiz” dedi. 

 

İnternet ve telefon başta olmak üzere elektronik haberleşme hizmetleri sunan şirketlerin oluşturduğu sektörün gelişmesi ve tam rekabetin sağlanması için 12 yılı aşkın süredir önemli çalışmalar yürüten TELKODER, hukuk alanındaki başarılarına bir yenisini daha ekledi. Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu (İDDK), TELKODER’in üyelerini ve sektörünü ilgilendiren konularda doğrudan dava açma yetkisini tescil etti. Sektördeki şirketlerin geleceği için önem taşıyan bu gelişme, aynı zamanda Türk halkının İnternet ve telefon hizmetlerini istediği işletmeciden daha ucuz ve kaliteli alması için atılacak adımları da hızlandıracak.

 

Konuya ilişkin açıklama yapan TELKODER Başkanı Yusuf Ata Arıak, “TELKODER'in uzun yıllardır telekom sektörünü ve firmalarını temsil konusunda yetkili kuruluş olduğu fiilen biliniyordu ve bugün gelinen noktada bu husus bir kez daha ve açık bir şekilde ifade edilmiş oldu. Başka bir söylemle Danıştay, TELKODER’i hukuken yasal bir muhatap olarak kesin bir şekilde tanıdı ve İnternet ve telefon başta olmak üzere elektronik haberleşme sektöründeki eşitlik ve adaletten uzak uygulama ve kararlara karşı ‘doğrudan dava açma yetkinliği’ni tescil etti. Böylece hukuki mücadele hızımız ve gücümüz arttı. Sektör şirketlerinin haklarının yanı sıra Türk halkının istediği işletmeciden daha ucuz, kaliteli İnternet ve telefon hizmetleri alma hakkı için çalışmalarımızı daha da güçlü biçimde sürdüreceğiz” dedi.

 

Telekom Sektörünü ve Diğer Tüm Dernekleri de İlgilendiren Kritik Karar Nasıl Alındı?

Bugüne kadar TELKODER tarafından Danıştay’da açılan davaların büyük bir çoğunluğu ilgili İhtisas Dairesi olan 13. Dairede görülmekteydi. 13. Daire,  yıllardır sürdürülen hukuki mücadeleler neticesinde TELKODER’in üyelerini ve sektörünü ilgilendiren konularda dava açma yetkisi olduğunu kabul etmekteydi. Ancak Danıştay’ın diğer Dairelerinde ve bazı İdari mahkemelerde açılan davalarda TELKODER’in üyelerini ve sektörünü ilgilendiren konularda dava açma ehliyetinin olup olmadığı sorgulanmaktaydı. Bu paralelde, SGK ile ilgili bir konuda açtığı bir davada, Danıştay 10. Dairesi TELKODER’in dava açma ehliyetinin bulunmamasını gerekçe göstererek davayı reddetmişti. Bunun üzerine yapılan itiraz Danıştay’ın en üst karar mercii olan Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulunda “Oybirliği” ile kabul edildi. Böylece TELKODER’in üyelerini ve sektörünü ilgilendiren konularda dava açma yetkisi olduğu kesinleşmiş oldu. Danıştay tarafından alınan bu kararla TELKODER ve Türkiye’de faaliyette bulunan diğer tüm dernekler lehine hukuki bir içtihat oluşmuş oldu.


  

Pegasus Rusya'nın Mineralnye Vody şehrine uçmaya başlıyor
Isı yalıtım sistemleri eğitimi ile tasarrufa evinizden başlayın
PLASTİK SEKTÖRÜNÜN DEVLERİ 23. KEZ İSTANBUL'DA
n11.com ilk sanal mağazasını 33. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı'nda açtı
  • ARAMA