Sektörel
30.01.2014 11:30

Page Personnel geçici istihdamı araştırdı

Page Personnel 13.000 'den fazla işveren ve profesyonelle dünya genelinde geçici istihdamı araştırması sonucunda geçici istihdam dünya genelinde ilgi gördüğü ortaya çıktı.


Dünya genelinde işe alım ve danışmanlık kuruluşu PageGroup bünyesinde yer alan Page Personnel, ”Global Geçici Çalışan Araştırması” gerçekleştirdi. 17 ülkede gerçekleştirilen bu çalışma, geçici istihdam ve geçici yönetimin dünya genelinde nasıl göründüğüne dair ilginç bulgular ortaya koyuyor. Uzman işe alım danışmanlığı Page Personnel tarafından yapılan anket-tabanlı araştırma, 13.000 den fazla işveren ve profesyonelin (çalışanların) görüşlerine dayanıyor.  

 

Bu araştırmadan dünya genelinde ortaya çıkan önemli bulgular şöyle:

 

Genel olarak, geçici sözleşme ile çalışanların %23’e yakınına (1/4) sözleşme süreleri bitiminde kalıcı bir sözleşme ile karşılaşıyor.

 

İşverenlerin yaklaşık %76 sı (3/4) uzun vadeli pozisyonlar için potansiyel adayların belirlenmesinin bir yolu olarak geçici atamaları kullanıyor.

 

Geçici görevle çalışan profesyonellerin %84’ ü (4/5) genellikle çalıştıkları şirketin ayrılmaz bir parçası gibi hissettiklerini belirtiyor.

 

Bağımsız olarak analiz bulgular "Küresel Görüşler - Geçici İstihdam ve Geçici Yönetimi İzlenmede Dünya Görüşleri Nasıldır" isimli 30 sayfalık kapsamlı  bir raporla sunuldu.

 

PageGroup Türkiye Genel Müdürü Hugo Campo  böyle bir çalışmanın hazırlanmasının nedenini şöyle açıkladı: “Büyük bir ekonomik ve sosyal değişim nedeniyle işgücü piyasaları da küresel olarak sürekli bir değişim içindedir. Bu çalışmada geçici çalışanları ve yöneticileri işe alan dünya genelindeki müşterilerimizin yardımıyla, bu alandaki ulusal ve bölgesel özellikleri ortaya çıkarmak istedik. Ayrıca işverenlerin kısa vadeli işe alım ve yerleştirmelerinin değeri ve geçici görevlerle çalışan profesyonellerin motivasyonları gibi önemli konuları araştırmayı hedefledik.” 

 

Bu çalışma aynı zamanda gelecekteki geçici istihdamın gelişimi için güncel trendler ve göstergeleri göz önüne serdiğini belirten PageGroup Türkiye Genel Müdürü Hugo Campo: “Ankete katılımın olduğu hemen her yerde, ekonominin hemen hemen tüm sektörlerinde geçici istihdamın yaygın olarak kullanımının ortaya çıkması ve yönetimin yüksek seviyelerinde de daha yaygınlaşma yolunda tırmanışa geçmesi cesaret verici bir tutum olarak gözlenmektedir.” dedi.Dünya Engelliler Haftası'nda TAB GIDA ailesi bir araya geldi
Doğa Koleji'nin t-MBA Öğrencileri Acun Ilıcalı'yı Ağırladı
Erdemir Grubu'ndan Türkiye'nin ilk çelik Ar-Ge'si
"Beachlere ödediğiniz giriş ücretlerini alabilirsiniz"
  • ARAMA