Sağlık
29.01.2014 13:00

Çocuğunuzun başarısız notlarının nedeni görme bozukluğu olabilir

Okullar yarıyıl tatiline girdi, öğrenciler karnelerini aldı. Karnesi zayıf gelen çocuğunuzun başarısızlığının nedeni, gözlerindeki sağlık sorunları olabilir. Çocuklarda fark edilmemiş göz rahatsızlıkları hem sosyal hem de zihinsel gelişimlerini olumsuz yönde etkiliyor. Dünyagöz Ataköy’den Opr. Dr. Tülay Kılıç, ebeveynlere konu ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.


Dünyagöz Ataköy’den Opr. Dr. Tülay Kılıç, kırma kusuru olan bir çocuğun yakını ve uzağı göremediği için algı gelişiminin olumsuz yönde etkileneceğini söyledi. Dr. Tülay Kılıç, “Çocuğunun görme bozukluğunun farkında olmayan aileler, çocuklarının derslerdeki başarısızlıklarını, öğrenme yeteneklerinin düşüklüğüne bağlıyor. Oysa ki çoğu zaman çocuk, sadece iyi göremediği için derslerinden geri kalabiliyor” dedi. 

 

Göz bozukluğunun hafife alınmaması gerektiğini ifade eden Dr. Tülay Kılıç, öğretmenlerin ve ailelerin konuya hassas yaklaşmaları gerektiğini vurguladı. Çocuğun tahtayı yeterince iyi görememesi, okurken satır atlaması, cümleleri eliyle takip etmesi, gözlerde sulanma, gözde veya başında ağrı ve dolayısıyla ödevlerini yaparken zorlanması gibi  belirtilerin gözlenmesi halinde mutlaka bir göz hekime başvurulması gerektiğini söyleyen Dr. Kılıç, erken teşhis sayesinde göz sağlığı problemlerini kolayca atlatılabileceğini belirtti.

 

Dikkat dağınıklığı’nda astigmata dikkat

Kırma kusuru bulunan yani görme bozukluğu olan çocukların ciddi odaklanma sorunu yaşadığını dile getiren Dr. Tülay Kılıç, “Bu nedenle dikkatleri çok çabuk dağılır, agresif olabilirler,  sakarca davranış gösterebilirler. Bu tip çocuklar aileleri ya da arkadaşları tarafından sakar, agresif, dikkati dağınık ya da çok hareketli olarak tanınır” diye konuştu. Önlem alınmadığı takdirde gözde tembellik başladığını vurgulayan Dr. Kılıç, bu durumun ilerleyen yıllarda çocuğun görme kalitesini ciddi oranda etkilediğini kaydetti.

 

Ailelere okul yaşına gelen çocuklarını mutlaka düzenli olarak göz doktoruna götürmelerini öneren Dr. Tülay Kılıç, şunları dile getirdi: “Bu sayede görme azlığı problemi, buna neden olan hastalıklar ve şaşılık erkenden tespit edilir. 0-16 yaş grubundaki çocukların gözlerini korumak için olabiliyorsa doğumdan hemen sonra ya da 6-12 aylıkken, okula başlamadan önce ve okul süresince düzenli göz muayenesi yapılması gereklidir.”

 

Çocuk ne zaman doktora götürülmeli?

·     Okul başarısı düşükse,

·     Gözlerini kısarak bakıyorsa,

·     Baş ve boynunu bir yöne eğik tutuyorsa,

·     Baş ve göz ağrıları bulunuyorsa,

·     Okurken yoruluyor ya da uykusu geliyorsa,

·     Gözlerinde kayma problemi yaşıyorsa,

·     Sakarlık hareketleri sıklaştıysa,

·     Sulanma, kızarıklık, çapaklanma varsa,

·     Kapaklarda veya gözlerde şekil bozuklukları bulunuyorsa,

·     Okulda tahtayı iyi göremiyorsa, okurken ve ödev yaparken zorlanıyorsa çocuk doktora götürülmeli.


 

Dengesiz Hava Sizi Hasta Etmesin
Aşık değilken de kalbinizi hatırlayın
Grip ağrılarından kurtulmanın yolları
60 yaş üstünde her 10 kişiden birinde görülüyor
  • ARAMA