Ekonomi
20.01.2014 07:00

Global Menkul Değerler'den 2014 stratejisi: Satış döneminde biriktir

Türkiye Sermaye Piyasası’nın önde gelen kuruluşu, ilklerin mimarı Global Menkul Değerler 2014 yılı stratejisini açıkladı. Global Menkul Değerler Araştırma Müdürü Sevgi Onur tarafından yapılan açıklamada; 2013 yılının Türk hisse senedi piyasası için oldukça değişken bir yıl olduğu belirtilirken yatırımcılara BIST'te satış baskısının arttığı dönemlerde hisse senedi biriktirmeleri tavsiye edildi.


Türkiye Sermaye Piyasası’nın önde gelen kuruluşu ve ilklerin mimamı Global Menkul Değerler BİST’teki fırsatlara dikkat çekti. Global Menkul Değerler Araştırma Müdürü Sevgi Onur tarafından yapılan açıklamada 2014’te de 2013’ün hareketli gündeminin etkisi kendisini hissettirecek ancak 2014 beraberinde pek çok fırsat da getirecek denildi.


BİST’te 2013’ün ilk yarısında genelde yukarı yönlü bir seyir izlendiğine dikkat çeken Onur, 2013’ün ikinci yarısında ise tablonun değiştiğini ve aşağı yönlü seyirlerin ağırlık kazanmaya başladığını belirtti.  Ek olarak BİST-100’ün değişken görünümle birlikte 2013 başlarındaki piyasa beklentilerinin oldukça altında, %13 düşüşle kapattığı belirtildi.
 

Yılın ilk yarısında temettü ödemelerinin piyasa değişkenliğine karşı önemli bir koruma aracı olacağına inandıklarını belirten Onur, “Takip ettiğimiz şirketler için bu yıl toplam 11 milyar TL ile geçtiğimiz yıla göre %5 daha fazla temettü ödemesi hesapladık ve 2014 temettü ödemelerinde telekom şirketlerinin önemli bir rol oynayacağını düşünüyoruz.” şeklinde sözlerine devam etti.

 

 

İlk yarı değişken geçecek
Endeks değerindeki sapmaların Türkiye'nin gündemine yerleşen siyasi gelişmelerden kaynaklandığını ifade eden Onur, BIST-100’ün 2013’ün son 11 işlem gününde %9 değer kaybettiğini açıkladı ve  sözlerine şöyle devam etti: “Endeksteki değişken seyrin Mart'taki yerel seçimlere hatta yılın ikinci yarısına kadar devam edeceğine inanıyoruz, bununla birlikte, mevcut hisse fiyatlarının uzun dönemli yatırımcılar için oldukça cazip olduğuna inanıyor ve yatırımcılarımıza BIST'te satış baskısının arttığı dönemlerde hisse senedi biriktirmelerini tavsiye ediyoruz.”


Uzun dönem için fırsat var
2014 yılı piyasa stratejilerini daha yüksek faiz oranları ve daha sıkı bir para politikası ile düzenlenmiş bir makro çerçeve dahilinde oluşturduklarını belirten Onur, buna göre risksiz faiz oranını %7’den %9’a çıkardıklarını ve bir yıllık endeks hedefini de 79,000 olarak belirlediklerini ifade etti.


  

NN Group, 2015 yılı ikinci çeyrek sonuçlarını açıkladı
Cemal Kişmir; Hedefimiz sürdürülebilir büyüme
HSBC, 'Dünya Saati' için ışıklarını söndürüyor
Yeni e-ticaret yasası tüketicilere ve şirketlere neler getirecek?
  • ARAMA