Sektörel
17.01.2014 12:00

Global Liman İşletmeleri'ne Lizbon'dan davet

Global Liman İşletmeleri  Lizbon Kruvaziyer Terminali kontrat müzakeresi sürecine davet edildi.


Global Yatırım Holding’in %100 iştiraki, yolcu ve ticaret alanında Türkiye'nin üç önemli büyük limanına sahip tek liman operatörü Global Liman İşletmeleri , Royal Carribean Cruises, Creuers del Port de Barcelona, S.A. ve Grupo Sousa - Investimentos SGPS, LDA'dan oluşan konsorsiyumun bir parçası olarak Lizbon Liman İdaresi’nin Yap İşlet Devret kontratı için tercih edilen ihale katılımcısı olma hakkını kazandı. Sözleşme, Lizbon Cruise Terminali’nde kruvaziyer terminali inşaatını ve kamu hizmeti imtiyazı esaslı olarak 35 yıllığına işletilmesini içeriyor.

 

Yeni yapılacak terminalle Lizbon Liman İdaresi gelen gemi ve yolcu sayısını artırmayı ve halihazırda 550.000 yolcu olan mevcut liman trafiğinin orta vadede ikiye katlanmasını hadefliyor. Yeni terminalin limana tahmini 1.8 milyon yolcu kazandırarak bölgesel turizm ve ekonomiye olumlu katkıda bulunması bekleniyor. Toplam yatırım maliyeti yaklaşık 24 milyon euro olarak hesaplanan yeni Lizbon Kruvaziyer Terminali'nin inşaatına 2014 yılında başlanıp 2015 yılının sonunda tamamlanması öngörülüyor.

 

Global Liman İşletmeleri Genel Müdür Yardımcısı Arpak Demircan “Bugüne kadar limancılıkta organik büyümeyi benimsedik.  Türkiye’de işlettiğimiz limanlarımızda verimlilik, sistem ve pazarlama süreçlerini yeniledik.  Üç limanımızın birbiri arasındaki entegrasyonunu da tamamladık. Bu süreçlerin ardından inorganik büyümeye odaklandık. Bu strateji çerçevesinde Bar Limanı’nın yüzde 62 hissesini ve dünyanın önde gelen kruvaziyer şirketlerinden Royal Caribbean Cruises ile birlikte Barcelona Liman’ının yüzde 43'ünü aldık. Şimdi ise Royal Caribbean ila güçlerimizi tekrar birleştirip, uluslararası varlık portföyümüzü daha da genişletmek için Lizbon Kruvaziyer Terminal’ini bünyemize katma amacındayız. Böylelikle, hali hazırda işletmecisi olduğumuz Barselona, Malaga, Singapur, Kuşadası, Bodrum ve Antalya Liman’larıyla birlikte, kruvaziyer kapasitemizi dünya çapında 10 milyon yolcuya çıkartmayı hedeflemekteyiz." dedi.

 

GLİ, imtiyaz için 40% hissesi kendi elinde bulunan, 30% hissesi Grupo Sousa Investimentos SGPS’ye, %20 hissesi Royal Carribean Cruises Ltd.’ye ve %10 hissesi de Creuers Del Port Barcelona S.A.’ya ait olan bir Özel Amaçlı Şirket’le teklif verdi.


  

Çalışanların yüzde 66'sı yeni işini mesai saatlerinde arıyor
2020 yılında sosyal zeka iş yapacak
İlaç sektöründe Sanofi ve Koç Üniversitesi Ar-Ge işbirliği
AVIVASA'dan tasarruf ölçer
  • ARAMA