Sağlık
15.01.2014 09:30

Prof.Dr. Cemil Uygur Eskişehir’de ürolojide robotik cerrahiyi anlatacak

Ürolojide robotik cerrahiyi anlatmak üzere Prof.Dr. Cemil Uygur, Eskişehir’e geliyor.

 


Kapalı ameliyatları başka bir boyuta taşıyan “da Vinci Robotik Cerrahi” özellikle ürolojik hastalıklarda çok sık kullanıyor ve oldukça başarılı sonuçlar veriyor. CORDAMED tarafından  düzenlenen “da Vinci Toplantıları”nın 2014’teki ilk durağı Eskişehir. Anadolu Sağlık Merkezi Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Cemil Uygur, “da Vinci Robotik Cerrahi”deki son gelişmeleri meslektaşları ile paylaşacak.

 

Eskişehir Anemon Hotel’de 17 Ocak’ta gerçekleştirilecek “da Vinci Toplantıları” bu kez Prof. Dr. Cemil Uygur’u ağırlıyor. Prof. Dr. Cemil Uygur toplantıda;  son yıllarda tıpta yaşanan baş döndürücü gelişmelerden robotik cerrahinin hangi hastalıklarda kullanıldığını, avantajlarını ve yenilikleri Eskişehirli meslektaşlarına aktaracak.

 

Prof. Dr. Cemil Uygur, robotik cerrahi için; “Çok özel bir konsol, konsol başında bir cerrah ve ameliyat masasındaki uzman ekip ile dört kolu olan bir robottan oluşuyor. Laparoskopik cerrahinin olanaklarını ve temel prensiplerini yüksek teknoloji ile birleştirerek cerrahide yeni bir çığır açtı” diyor.

 

Prof. Dr. Cemil Uygur, pek çok ürolojik hastalıkta tercih edilen robotik cerrahinin en büyük avantajları için ise şu bilgileri veriyor: “Robot yardımlı cerrahide, ameliyathanedeki özel bilgisayar konsolunun başında oturan cerrah, hastanın ameliyat edilecek bölgesinde açılan küçük deliklerden, kumanda ettiği robotun kolları aracılığıyla ameliyatı gerçekleştiriyor. Cerrah burada, insan el bileğinin hareket esnekliğinin daha fazlasını konsoldan yapabilirken, ekrandaki görüntüyü 12-14 kat büyütüp üç boyutlu olarak takip edebiliyor. Böylece çok karmaşık girişimlerde dahi çeşitli kısıtlamaları kolayca aşılabilirken cerrahın ellerinin her hareketi robot kolları aracılığıyla anında ameliyat bölgesine yansıyabiliyor.”


 

Uzmanlardan beslenmeyle ilgili önemli tavsiyeler
Soğuk havalarda prostata dikkat
Yemek bağımlılığı nedir?
60 yaş üstünde her 10 kişiden birinde görülüyor
  • ARAMA