Yaşam
08.01.2014 10:01

Kapadokya'nın kalbinde mistik yolculuk: Taşkonaklar

İnsan, tarih ve doğanın birlikte yarattığı en eşsiz eserlerden biri olan Kapadokya’da hizmet veren Taşkonaklar, tarihi dokusu korunarak yaratılan mimarisi ve sunduğu benzersiz hizmetle, Rolls–Royce Enthusiasts Club’ın (RREC), Rolls Royce’un 110. Yılı anısına üyelerine özel olarak yayımladığı kitaba girmeye hak kazandı. Eski konaklama mekânları, mağaralar ve tarihi evlerin restorasyonu ile ortaya çıkan Taşkonaklar, binlerce yıllık tarihi yansıtan etkileyici enerjisiyle, Rolls-Royce kullanıcılarının oylarını alarak, bu prestijli kitaba giren Türkiye’deki iki otelden biri oldu.


Kapadokya’nın en güzel bölgelerinden olan Uçhisar’da 2008’den beri butik otel olarak hizmet veren Taşkonaklar, binlerce yıllık uygarlıkların mirasını taşıyan ruhu  ve eşsiz mimarisiyle, konuklarına bambaşka bir Kapadokya tecrübesi vadediyor. Eski konaklama mekanları, mağaralar ve tarihi evlerin restorasyonu ile ortaya çıkan Taşkonaklar; büyüleyici panoramik manzarası, her bir detayındaki usta ellerin mahareti ve sizi içine alan etkileyici enerjisiyle, ait olduğu bölgenin ruhunu yansıtıyor.

 

Sizi Güvercinlik Vadisi’nin batı yamacının zirvesinde karşılayan Taşkonaklar, muhteşem vadi ve Erciyes manzarasıyla, tatilinizin her anını mistik bir tecrübeye dönüştürüyor. Uzun yıllar devam eden titiz restorasyon çalışmaları sonucunda üzerine kurulduğu tarihi kalıntılar muhafaza edilerek bugünkü haline getirilen Taşkonaklar, her türlü konforla donatılmış mağara odaları ve suitleri ile rahatlık ve doğallığı bir arada sunuyor. İnşaat sırasında her bir taş, işleme, duvar, tandırlık ve kemer korunarak bugunkü odalarının tasarımını oluşturulan Taşkonaklar’daki her oda, kendi hikayesini korurken estetikle sadeliği ve rahatlığı birleştiriyor.

 

Her anı ayrı bir keyif

Taşkonaklar’dan beş dakikalık bir yürüyüşle Güvercinlik Vadisi’ne indiğinizde, kendinizi ayrı bir dünyada buluyorsunuz. Biraz önce odanızın terasından seyrettiğiniz mistik hikayenin içine giriyorsunuz; doğa ve tarihin içinde ayrı bir boyuta geçiyorsunuz. Taşkonaklar’ın hakim bir konumdan gördüğü, güneyden kuzeyde Göreme’ye kadar Kapadokya’nın gezilebilen en büyük ve en uzun vadisi olan Güvercinlik Vadisi’nin doğu yamacında, vadiye adını veren ‘güvercinlikler’ yer alıyor. Vadi yürüyüşünüz esnasında güvercinlikleri, dam odaları, yiyecek depolarını ve tünelleri gezebiliyor, eskiden Uçhisar kadınlarının çamaşır yıkadıkları şelaleri görebiliyorsunuz.

 

Mutfaktaki yöresel ve mevsimlik lezzetler

1 Royal Suit, 7 Delux  Suit, 6 Lüks Suit ve 6 Standart Oda olmak üzere 20 odayla hizmet veren Taşkonaklar, size sadece tarih ve doğanın içiçe geçtiği eşsiz bir görsel şölen vadetmiyor, mutfağında Türk mutfağının muhteşem lezzetlerini ve yöresel ev yemeklerini de sunuyor. Taşkonaklar’ın mutfağından çıkan bütün yemekler; günlük alışverişle, mevsiminde yetişen ve özenle seçilen malzemelerle pişirilip masanıza geliyor.

 

Taşkonaklar kelimenin tam anlamıyla ‘kafanızı dinleyip herşeyden arınacağınız’ bambaşka bir tatil ve muhteşem lezzetler sunmakla kalmıyor. Peri bacaları, vadileri, insanların barınmak ve korunmak için oyarak yarattıkları yeraltı şehirleri, kaya kiliseleri ve bunların içine işlenmiş ve hala canlılığını koruyan iki asırlık freskleri ile rüya belde Kapadokya’nın tadını çıkarmanız için pek çok farklı seçenek sunuyor. Odanızın terasından sessizliği dinlemek ve doğayı seyretmek, balon turları, binicilik, yürüyüş turları, piknik organizasyonları, kültür ve arkeoloji turları ve jeep-safari organizasyonları bu alternatiflerden sadece birkaçı.

 

Taşkonaklar Rolls-Royce 2014 kitabında

Tarihi dokusu korunarak yaratılan mimarisi ve sunduğu benzersiz hizmetle, bugüne kadar pek çok ödüle layık görülen Taşkonaklar, Rolls–Royce Enthusiasts Club’ın (RREC) her yıl üyelerine özel olarak yayımladığı kitabın merakla beklenen 2014 baskısına Türkiye’den girmeyi başaran iki otelden biri oldu. Lansmanı Londra’da Royal Automobil Club’ta gerçekleşen ve Rolls–Royce Motor Cars’ın 110. yılı kutlamaları çerçevesinde uzmanlar ve hayranlar tarafından yazılan kitapta, dünyanın en ünlü araba markasının efasanevi tarihinin yanı sıra Rolls- Royce Enhusiasts Club üyeleri tarafından keşfedilmeyi bekleyen  dünya çapında markalar yer alıyor.

 

İngiltere’nin ünlü yayınevlerinden St. James’s House tarafından basılan kitapta, üyeler tarafından keşfedilmek üzere önerilen markalardan biri de Taşkonaklar oldu. RREC 2014 kitabı, dünyanın dört bir yanındaki klüp üyesi 10 bin kişiye hediye ediliyor, ayrıca Bentley ve Rolls-Royce bayilerinde ziyaretçiler için sergileniyor.


     

L'Oréal Türkiye genç bilim kadınlarını desteklemeye devam ediyor
Leman Kültür Cadde'ye geldi
Konya davasında Down Türkiye Down Sendromu Derneği'nden destek
Kuşların göç rotaları değiştirilemez
  • ARAMA