Sektörel
02.01.2014 14:00

KEP'i iyi kullanan adaylar yerel seçimlerde avantaj elde edecek

Anonim, limited ve sermayesi paylara bölünmüş komandit şirketler için zorunlu hale getirilen Kayıtlı E-Posta (KEP), yasal olarak geçerli elektronik bildirim olarak tanımlanıyor.


2014 yılı sonunda 1 milyonu şirket, 3 milyonu bireysel olmak üzere 4 milyon KEP kullanıcısı olacağını öngören TNB KEP Genel Müdürü Kürşat Güney “KEP kullanan kamu kurumlarının artması, KEP kullanan vatandaş sayısında önemli bir artışa neden olacaktır. Belediyeler bu konuda kilit rol üstleniyor KEP’i seçim stratejisinin önemli bir parçası olarak ele alacak ve en verimli şekilde vatandaşın hizmetine sunacak yerel yönetimler seçimde bir adım öne çıkacaktır” dedi.

 

Tek tuşla kamu kurumlarına ulaşmak kim istemez?

Geleneksel yollarla iletilmesi, gönderilmesi belki günlerce sürecek olan bildirimlerin çok kısa süreler içinde, güvenli ve çok düşük maliyetlere yapılmasını sağlayan KEP, vatandaşa hizmeti esas alan yerel yönetimler için çok önemli avantajlar sunuyor. Sistemin yaygılaşmasına paralel tüm vatandaşlık hakları KEP ile takip edilebilecek. Yaşamakta olduğunuz belde veya ilçede yaşanan bir problemi, kaymakamlıkla ilgili talepleri, çevrenizde yaşadığınız bir güvenlik sorununu, tapu ve nüfus müdürlükleri ile ilgili işlerinizi, mahalle veya sokağınızdaki alt yapısal bir sorunu, çevre temizliğinden sokak hayvanlarına sahip çıkılmasına kadar yaşamın içinden herhangi bir konuyu ilgili kaymakamlıklara, emniyet makamlarına, muhtarlıklara, tapu, nüfus müdürlüklerine ve il, ilçe belediyelerine iletmek için KEP sistemi kullanılacak. Gönderici ve alıcı kimliklerinin belli olduğu, gönderi zamanının ve içeriğin değiştirilemediği, hukuki geçerliliği olan güvenli e-posta hizmeti KEP,  anlaşmazlık halinde delil olma özelliği taşıyor. Hizmeti tek tuşla vatandaşın ayağına getirecek bu uygulama engelliler için de önemli bir hizmet unsuru oluşturuyor. Evden birçok soru ve soruna yanıt bulacak olan KEP’le, devlet dairelerindeki uzun kuyruklar da tarih oluyor.

 

 “Kamu önemli bir teşvik edici”

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Çevre ve Şehircilik Bakanlığı gibi birçok kamu kuruluşu irtibatta olduğu ve denetlediği şirketlere KEP çağrısında bulundu.

 

19 Ocak 2013 tarihli elektronik tebligat yönetmeliği ile anonim ve limited şirketler için zorunlu olan KEP hesabını almayan şirketler tebligatlarını alamayacaklar. Ocak 2014 itibari Adalet Bakanlığının tebligatları KEP ile yapması bekleniyor.  

 

TNB KEP’ten mobil imzalı ilk ve tek KEP uygulaması

TNB KEP, KEP Hizmet Sağlayıcı olarak BTK tarafından lisanslanan ilk özel kuruluş olarak Nisan ayından itibaren KEP odaklı faaliyetlerini sürdürüyor.  Türkiye Noterler Birliği Vakfı’nın teknoloji şirketi TNB KEP, noterlerin hukuki bilgi birikimini, regülasyon, mevzuat konularındaki hakimiyeti ile arşivleme konusundaki deneyim ve yetkinliklerini, yüksek teknolojiyle birleştirerek müşterilerine katma değer yaratıyor. E-imzanın yanı sıra dijital ortamda kimlik doğrulaması için kullanılan mobil imza ile KEP gönderimi sadece TNB KEP tarafından sunuluyor.

 

KEP ile Neler Yapılabilecek?

·     Elektronik tebligat alabilecek,

·  İlişki içinde olunan bir kişi veya kuruluşa, e-posta yolu ile güvenli ve zaman damgalı yasal bir bildirimde bulunulabilecek,

·    Göndereceğiniz e-postanın ne zaman, kim tarafından, kime yollandığı, gönderilen kişinin posta kutusuna hangi tarih ve saatte ulaştığı, alıcı tarafından ne zaman okunduğu belgelenebilecek,

·       Göndereceğiniz e-postanın ekli dosyaları ile birlikte içerik bütünlüğü sağlanacak,

·    KEP ile göndereceğiniz önemli bir e-posta, gönderdiğiniz kişi veya kuruluş tarafından almadık, bize ulaşmadı, bilgimiz yok gibi gerekçelerle inkar edilemeyecek,

·    KEP ile yapacağınız bildirim yasal bir bildirim haline gelecek, uyuşmazlık durumlarında da hukuki bir delile dönüşecek.

 


  

Gişe rekorları kıran filmler Mayıs ayında Tivibu'da
MÜSİAD Manisa Şubesi Başbakan Yardımcısı Arınç'ın katılımlarıyla açıldı
TÜRKTRAKTÖR'E ANLAMLI GECEDE ANLAMLI PLAKET- ANKARA SANAYİ ODASI 50. YILINI KUTLADI
The Marmara Hatıra Ormanı hayat buluyor
  • ARAMA