Sektörel
19.12.2013 19:36

Odeabank Yeni Yılı Yeni Şube Açılışıyla Karşıladı

Odeabank İstanbul’daki en büyük şubesi olan Etiler’i muhteşem bir davetle açtı. Açılış,Odeabank yönetimi ev sahipliğinde, aralarında markanın reklam yüzü Hülya Avşar’ın, Galatasaray Spor Kulübü Başkanı Ünal Aysal’ın, Galatasaray Futbol Takımı oyuncusu Sneijder’in, Galatasaray Basketbol Takımı oyuncusu Pops Mensah-Bonsu’nun olduğu geniş bir davetli katılımıyla gerçekleşti.


Türk bankacılık sektörünün genç oyunucusu Odeabank ilk yılını geride bırakırkenşubeleşme sürecine hızla devam ediyor. Odeabank,üst düzey teknolojik altyapısı ve tasarımıyla dikkat çeken Etiler Şubesi’nin açılışını iş, spor vesanat dünyasından geniş bir davetli katılımıyla gerçekleştirdi. Davetin evsahipliğini Genel Müdür Hüseyin Özkaya önderliğindeki Odeabank yönetimiyaparken, markanın reklam yüzü Hülya Avşar,  Galatasaray Spor Kulübü Başkanı Ünal Aysal,Galatasaray Futbol Takımı oyuncusu Sneijder, Galatasaray Basketbol Takımıoyuncusu Pops Mensah-Bonsu da açılışta yer aldı.

 

“Tasarım, teknoloji, şeffaflık”

‘OdeabankEtiler Şubesi’, bankanınİstanbul’daki en büyük şubesi olmasının yanı sıra modern tasarımıyla dikkatçekti. Dış cephesinden, iç dekorasyonuna büyük bir titizlike hazırlanan, müşterilerineeksiksiz ve keyifli bir bankacılık deneyimi yaşatmak için tasarlanan şube,davetlilerden de tam not aldı.

 

Teknolojik altyapıyla daha hızlı ve daha verimli iş süreci

Odeabank ‘bankacılık üssü’ olarak adlandırdığıtüm şubelerinde Türkiye’deki en ileri bankacılık teknolojisini kullanıyor.Gerek çalışanlarına rahat bir iş ortamı sunabilmek gerekse müşterilerine dahahızlı ve verimli hizmet vermek için altyapısında dokunmatik, kablosuz veentegre sistemleri uyguluyor. Tüm şubelerin birbiriyle ve merkez yönetimlegörüşebildiği video konferans altyapısı, PC’den televizyon izlenebilmesinisağlayan IPTV, mobil telefon ve tabletlerden toplantı alanlarına kablosuzgörüntü aktarımı, dokunmatik ekran ve tabletler ile kağıtsız, çevre dostuçalışma alanları Odeabank’ı ayrıcalıklı kılan özelliklerden. Ayrıca,Odeabank’ın çalışanlarına özel kurum içi portalı da yine dokunmatik ekranuyumuna sahip.

 

Bekleme alanlarında son teknolojik uygulamalar

Şubelerindeki bekleme alanlarını damüşterilerinin kendilerini en rahat hissedeceği şekilde tasarlayan Odeabank,misafirlerinin şube içerisinde geçirdikleri zamanı verimli ve zevkli hale getirebilmekiçin üzerinde interaktif uygulamaların ve oyunların çalıştığı dokunmatikmasaların yanı sıra bilgi almak için kullanabilen tablet cihazları da kullanımasunuyor. Odeabank, sadece sıra numarası ve tanıtımlarla sınırlı olmayan, piyasabilgileri ve gündemdeki haberlerin gösterildiği bilgilendirme ekranları,zorunlu dokümanların yer aldığı elektronik afiş ekranları ve kablosuz interneterişimiyle de sektörde ilkleri gerçekleştiriyor.

 

Şube vitrinlerinde dokunmatik ekranlar

Şube vitrinlerinde bulunan ve bankacılıklailgili bilgi almak isteyen herkesin kullanabileceği dokunmatik ekranlarıyla rakiplerindenoldukça farklı bir hizmet sunan Odeabank, örnek fiyatlama tablolarından mevcut kampanyalarına kadar birçok hizmeti müşterilerine multimedya desteğiylesunuyor. Öte yandan hizmetlerle ilgili bilgi almak isteyen Odeabank müşterileri 444 8 444 iletişim merkeziyle sesli ve görüntülü görüşme imkanına da sahip.

 

Çevreci yaklaşım

Odeabank şubeleri aynı zamanda çevreci yaklaşımıyla dafark yaratıyor. Şubelerde imza alınması zorunlu evraklar dışında kağıtkullanılmıyor. Ofis ortamlarında da performans ve skor kartlarınıngörüntülenebildiği ve ilgili data üzerinden analizlerin yapılabildiği iş zekası uygulamalarıyla gerçek anlamda kağıtsız ve çevre dostu iş süreçleri mevcut.


     

Avrasya’nın en büyük fuarı Hostech by TUSİD kapılarını açıyor
Özel sektörde kar tatili yok mesai erken bitiyor
3.5 Milyon Pound bütçeli Mars Yolculuğu Endemol ile başlıyor
Sahte ve kaçak ürün satışında ilk sıralardayız
  • ARAMA