Ekonomi
19.12.2013 16:40

MÜSİAD Yurtiçinde 69. Şubesi'ni Çorum'da Açtı

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) 69. Şubesini Çorum’da açtı. Açılışta konuşan MÜSİAD Başkanı Nail OLPAK, “ Ülkemizde, hangi mücadelelerle, bu huzur, güven ve istikrar ortamının oluştuğunu unutmayarak, bunun için çalışan herkese, başta hükümetimiz olmak üzere, ahde vefanın en basit göstergesi olarak, yürekten teşekkür ediyoruz.” dedi.   


Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD)ın Yurtiçinde 69. Şubesi olan  Çorum Şubesi’nin açılışına MÜSİAD Genel Başkanı Nail Olpak’ın yanısıra, Sağlık Bakan Yardımcısı Agah Kafkas, Çorum Valisi Sabri Başköy, Çorum Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, Çorum Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Çetin Başaran Hıncal, MÜSİAD Genel Başkan Yardımcısı Abdurrahman Kaan, MÜSİAD Çorum Şube Başkanı Rumi Bekiroğlu ve birçok MÜSİAD Üyesi katıldı.

 

Açılış dolayısıyla yapılan galada konuşan MÜSİAD Genel Başkanı Nail Olpak, istikrar vurgusu yaptı. Olpak bu konuda şunları söyledi.

 

Macar Başbakanı, çalışma yemeğimizdeki konuşmasında; 13 yıl sonra tekrar geldiği ülkemizdeki büyük değişimi anlattı ve yakından takip ettiği bu değişimi daha ülkemize iner inmez yakından hissettiğini ifade etti. Devamla, Dünya'nın ve Avrupa'nın hala içinden çıkamadığı kriz ortamında, ülkemizde elde ettiğimiz huzur, güven ve istikrar ortamının ne kadar önemli olduğunu söyledi ve bizi bir dost olarak, güzel bir tebessümle izlediğini belirtti.

Şairin çok güzel ifade ettiği;

"O mahiler (balıklar) ki, Derya (Deniz) içindedirler,

Derya'nın (Deniz'in) kıymetini bilmezler

 

Mısralarındaki gibi, ülkemizin hızla iyi yolda ilerlediğini, birçokları için adeta model ülke olduğumuzu, ama bizim bu güzelliğin adeta yeterince farkında olamadığımızı ima etti. Ben bu tesbiti, içinde yaşadığımız şu günlerde daha da anlamlı buluyor ve üzerinde iyi düşünmemiz, birlik ve beraberliğimize sımsıkı sarılmamız gerektiğini düşünüyorum. Lütfen, ülkemizin aydınlık geleceğine hep birlikte sahip çıkalım.

 

Ülkemizde, hangi mücadelelerle, bu huzur, güven ve istikrar ortamının oluştuğunu unutmayarak, bunun için çalışan herkese, başta hükümetimiz olmak üzere, ahde vefanın en basit göstergesi olarak, yürekten teşekkür ediyoruz.

 

Büyüme Konusunda MÜSİAD Öngörülerinde Haklı Çıktı

Yeni bir takvim yılına merhaba diyeceğimiz şu günlerde, 2013 yılı hakkındaki değerlendirmelerimizi de kısaca aktarmak istiyorum.

 

Hamd olsun, ekonomimiz, birilerinin kötümser senaryolarına rağmen büyümesine devam ediyor. 2013 yılı 3.cü çeyrek büyüme oranları %4,4 olarak geçenlerde açıklandı ve MÜSİAD’ın görüşlerinin ne kadar öngörülü olduğuna kamuoyu şahit oldu. Gerçekten, birileri ısrarlı bir şekilde ve öyle olmadığını bildikleri halde, kötümser senaryolar yazıyorlardı. Biz ise, 3.cü çeyrek büyümesinin de 2.ci çeyrek büyümesine benzer seviyelerde gerçekleşeceğini belirtiyorduk. Aynı durum, 2. çeyrek beklentilerinde de yaşanmıştı. Orada da, ekonomimiz, bu “kötümserci ekibin” beklentilerinin üzerinde, ama bize göre, beklenen oranda, %4,5 büyümüştü.

 

Burada, büyümenin kompozisyonunda, özel sektör yatırımları lehine bir gelişme olması oldukça önemli. Büyümeyi son 6 çeyrektir negatif yönde etkileyen özel sektör yatırımları, 3.cü çeyrekte %5,2 arttı.

 

Sonuç olarak, 3.cü çeyrek büyümesiyle birlikte, 2013 yılı için öngördüğümüz, ortalama %4’lük büyümeye doğru gittiğimizi söyleyebiliriz.

 

Bu Konjonktüre Rağmen Ekonomimizin Büyümesi Anlamlıdır

2013 yılında, Küresel ekonomik krizin etkilerinden tutun, Gezi Olayları’na, Mısır'daki darbeden, Suriye'deki çatışmalara kadar, politik ve ekonomik istikrarı olumsuz yönde etkileyebilecek olaylara şahit olduk. Ekonomimizin bu konjonktüre rağmen büyümesini sürdürmesi anlamlıdır.” dedi

 

Çorum’da düzenlenen Gala programı MÜSİAD üyelerine MÜSİAD Genel Başkanı Nail Olpak’ın rozetlerini takdim etmesi ile son buldu.


    

Katılım Endeksleri'nde üç aylık performanslar başarılı
TSKB, 135 milyon ABD Doları tutarında sendikasyon kredisi anlaşması imzaladı
DenizBank'a 360 milyon dolarlık seküritizasyon kredisi
Atlas Halı nano mucizesi ile yüzde 350 büyüdü
  • ARAMA